11 pomysłów na wigilię firmową – jak zachwycić swoich pracowników? Sprawdzone metody!

gru 2, 2022 | Poradnik | 0 komentarzy

Organizacja spotkania wigilijnego w firmach stała się normą. To świetna forma integracji oraz okazja do polepszenia relacji w naszym zespole. Pracodawcy odkryli drzemiący w takich eventach potencjał – żeby jednak w pełni go wykorzystać, warto wdrożyć kilka pomocnych pomysłów i postawić na nietuzinkowe rozwiązania. Dziś podpowiadamy, jak zapewnić pracownikom niezapomnianą wigilię firmową. Sprawdź, co możesz zrobić, aby spotkanie było oryginalne i zaskakujące, a jednocześnie przyniosło wiele korzyści dla Twojego teamu. Zapraszamy do lektury!

Wigilia firmowa – czy warto ją organizować?

Wigilia firmowa to doskonały sposób na zrelaksowanie naszych pracowników oraz zacieśnienie więzi. Podczas takiego spotkania pracodawca może porozmawiać ze swoim zespołem na luźniejsze tematy oraz lepiej poznać członków załogi, dzięki czemu skracamy dystans na linii szef – pracownik. To bardzo ważny aspekt, który pomaga w budowaniu lepszego wizerunku marki i poprawia codzienną atmosferę w biurze. Jak się okazuje, pracownicy, którzy utrzymują bardziej koleżeńskie stosunki ze swoim szefem, chętniej wykonują jego polecenia, bardziej się poświęcają i angażują w zadania służbowe. Mówiąc krótko – organizując imprezy firmowe, zwiększamy efektywność pracy zespołu.

Powyższe benefity uzyskasz nie tylko podczas wystawnych imprez czy bankietów organizowanych z ogromnych rozmachem. Urządzając nawet małą wigilię firmową, możesz odnieść duży sukces i zyskać w oczach pracowników. Twój zespół zyska okazję do dobrej zabawy oraz chwili odprężenia i zapomnienia o troskach. Takie spotkanie pozwala również na przełamanie lodów oraz podziękowanie pracownikom za ich ciężką pracę.

Wigilie firmowe i inne imprezy integracyjne – jak postrzegają je pracownicy?

Dla pracowników wszelkie imprezy firmowe, w tym wigilia, to po prostu okazja do doskonałej zabawy, zjedzenia pysznych potraw oraz rozmowy na tematy niezwiązane z pracą. To również chwila na odstresowanie się oraz naładowanie baterii. W takiej niezobowiązującej, miłej atmosferze nawiązują się bliższe relacje, a nasi pracownicy mają możliwość zawierania przyjaźni między sobą.

Warto również zachęcić pracowników do wygłoszenia szczerych opinii o warunkach pracy w firmie – w takich okolicznościach łatwiej będzie się im otworzyć, a Ty zyskasz cenną wiedzę o aspektach, nad którymi warto popracować. Takie spotkania pracownicy postrzegają jako wiadomość, że są cenieni oraz ważni dla swojego pracodawcy i stanowią integralną część zespołu. Kwestia przynależności jest bardzo ważna i wpływa na jakość wykonywanej pracy. Warto zadbać o to, aby miła atmosfera utrzymywała się do samego końca zabawy, dobrym pomysłem będzie zaplanowanie kilku przyjemnych atrakcji, które dodatkowo urozmaicą imprezę.

Jak zorganizować wigilię firmową?

Organizacja imprez firmowych to zadanie, które wymaga nieco kreatywności. Warto postawić na pomysłowe i nietuzinkowe rozwiązania. Udaną imprezę firmową można urządzić w miejscu pracy, musimy jednak zadbać o doskonałe jedzenie i dekoracje. Biuro może nie sprzyjać rozluźnieniu atmosfery i swobodnemu klimatowi, gdyż za bardzo kojarzy się z pracą i szarą codziennością. Dlatego też pracodawcy często decydują się na ciekawą restaurację, urokliwe bistro, elegancki hotel czy klimatyczny pub. Dużo zależy od naszego budżetu oraz potrzeb. Oczywiście zorganizowanie tradycyjnego „śledzika”, „opłatka” będzie znacznie tańszą opcją, jeżeli jednak pragniesz zapewnić pracownikom bardziej nietuzinkową imprezę – postaw na oryginalne rozwiązania, które zapewnią cudowne wspomnienia. Możemy urządzić np. wyjście na łyżwy bądź karaoke świąteczne.

Organizując wigilię firmową, musimy również wziąć pod uwagę termin oraz listę gości. Część firm decyduje się na zaproszenie małżonków i partnerów pracowników; warto pamiętać o wysłaniu zaproszeń minimum 2 tygodnie przed planowaną imprezą. Wigilii firmowej nie powinno się organizować 24 grudnia; to czas przeznaczony dla rodziny, duża część pracowników będzie już wtedy na urlopie.

Gotowanie i wspólne jedzenie na wigilii firmowej

Na wigilii firmowej możecie postawić na wspólne gotowanie – grupowe przygotowanie posiłków poprawia nastrój i sprzyja przyjemnej atmosferze. Możemy pokusić się o świąteczne warsztaty kulinarne; szkoły gotowania chętnie organizują takie kursy dla firm. Pamiętaj, aby wybrać prowadzącego, który zapewni luźną atmosferę i sprawi, że każdy uczestnik będzie nie tylko doskonale się bawił, ale również zyska cenne i praktyczne wskazówki kulinarne. Takie wigilijne warsztaty mogą dotyczyć potraw, których nie może zabraknąć na świątecznym stole lub dań o egzotycznym zabarwieniu. Co ważne, wydarzenia te zawierają również elementy z zakresu team building. Mowa o różnych rywalizacjach i kreatywnych zabawach, które pomagają w budowaniu silnego, zgranego i zmotywowanego zespołu.

Oprócz pysznych dań głównych musimy również zadbać o doskonałe desery – dużą popularnością cieszy się nietuzinkowe rozwiązanie, jakim jest słodki stół. Dzięki temu możesz zapewnić większy i bardziej urozmaicony wybór łakoci – zarówno tych bardziej tradycyjnych, jak i bardziej oryginalnych.

Spotkanie wigilijne z motywem przewodnim

Coraz większą popularnością cieszą się tematyczne spotkania wigilijne. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wybrać jakiś ciekawy motyw, który zapadnie w pamięci wszystkich uczestników. Propozycji i nietuzinkowych pomysłów nie brakuje – możemy postawić na motyw filmowy i maraton ulubionych świątecznych pozycji. Jeżeli pragniesz wykazać się poczuciem humoru i zaproponować swojemu zespołowi coś zabawnego – wybierz „Sweter Party”. Urozmaiceniem takiego wieczoru będzie słuchanie klasycznych świątecznych utworów i kosztowanie pysznych potraw. Piosenki świąteczne również mogą stanowić motyw przewodni, a gwoździem programu będzie zorganizowanie karaoke.

Możesz również zaplanować imprezę w stylu lat 50., w stylu hawajskim czy wypad do escape roomu lub urządzić wieczór gier. Wszelkie zabawy zmodyfikuj do świątecznej tematyki np. kalambury z bożonarodzeniowymi postaciami. Warsztaty z rękodzieła również mogą wprowadzić nastrój świąt – poprzez stworzenie przepięknych dekoracji świątecznych, które wystawimy na aukcji, a zysk przekażemy na szczytny cel.

Maraton filmów świątecznych w pracy

Wspólne oglądanie filmów świątecznych to świetny sposób na zacieśnianie więzi, a urządzenie maratonu z bożonarodzeniowymi klasykami to strzał w dziesiątkę. W zależności od Waszego gustu możecie postawić na starsze pozycje; „To wspaniałe życie” jest idealnym filmem świątecznym, wzruszającym i napawającym optymizmem. Musical „Białe Boże Narodzenie” z Bingiem Crosbym łączy w sobie cudowne świąteczne utwory i efektowne choreografie, równie dobrą opcją będzie „Gospoda Świąteczna” z legendarnym Fredem Astaire’em czy uwielbiana przez wszystkich klasyka „W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju”. Jeżeli preferujecie nowsze propozycje, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z portalów streamingowych, na których nie brakuje nowych produkcji w świątecznym klimacie. Zapytaj swoich pracowników, co lubią oglądać – ważne, aby cały zespół miał frajdę z wybranych pozycji. Maraton filmowy to ciekawe rozwiązanie, które spodoba się większości pracowników.

Wspólna akcja charytatywna w okresie świątecznym

Jeżeli pragniesz dla swoich pracowników czegoś bardziej nieoczywistego – zorganizujcie wspólnie wigilijną akcję charytatywną. Działając razem w szczytnym celu, nawiążecie nić porozumienia, poprawicie swoją komunikację oraz umiejętność pracy w grupie. Wbrew pozorom taka akcja również wymaga pomysłowości i kreatywności; możecie przygotować piękne, ręcznie zdobione dekoracje świąteczne, które wystawicie na aukcji. Możecie również urządzić zbiórkę dla psów i kotów bądź odbyć wolontariat w schronisku. Warto również zainteresować się akcją „Szlachetna Paczka”. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie pysznych, pachnących przyprawami korzennymi słodkości świątecznych, które następnie trafią na kiermasz, a zebrane środki przekażecie na wspólnie wybraną organizację. Impreza firmowa może przybierać różne formy, a niesienie pomocy potrzebującym może być jedną z nich.

Ciekawe sposoby na upamiętnienie życzeń wigilijnych

Zaplanowanie udanej wigilii firmowej warto połączyć z employer brandingiem – działaniami, mającymi na celu budowanie Twojego wizerunku jako dobrego pracodawcy. Warto w ciekawy sposób upamiętnić Wasze życzenia dla kolegów i koleżanek z pracy. Z pomocą mogą tutaj przyjść warsztaty z tworzenia kartek metodą scrapbookingu. Technika ta polega własnoręcznym ozdabianiu kartki, w tym celu używa się przeróżnych materiałów, które sprawiają, że każda wykonana kartka jest oryginalna i nietuzinkowa. Dzięki takim warsztatom powstaną kartki świąteczne, które następnie będzie można podarować swoim współpracownikom.

Kolejnym sprawdzonym pomysłem jest wykonanie grupowego zdjęcia w przebraniach świątecznych – dzięki temu stworzycie Waszą unikalną firmową kartkę świąteczną; możecie również zmontować film wideo z życzeniami świątecznymi. Jesteśmy przekonani, że powyższe pomysły pomogą Wam również w budowaniu lepszych relacji i komunikacji.

Wspólnie zadbajcie o świąteczną atmosferę

Organizując imprezę z okazji wigilii, musimy zadbać o odpowiedni nastrój. Pamiętajmy, że dobre relacje między pracownikami buduje się cały rok; jeżeli nasi pracownicy dobrze się znają, łatwiej będzie o sympatyczną i miłą atmosferę. Ciężko wymagać od pracowników, aby składali serdeczne uściski i życzenia osobom, z którymi praktycznie się nie widują w biurze; dlatego warto częściej organizować spotkania integracyjne, w ciągu całego roku. Dzięki nim wigilia firmowa będzie udana, a każdy z uczestników poczuje się swobodnie i komfortowo. Świetnie sprawdzą się również gry i zabawy, które zachęcą Twój team do pracy zespołowej. Takie atrakcje w naturalny sposób pomagają przełamać lody i skracają dystans.

Wspólne wyjście wigilijne dobrym pomysłem na integrację zespołu

Wspólne wyjście wigilijne to świetna okazja do odstresowania; możecie udać się do pubu, bistro bądź postawić na ruch na świeżym powietrzu. Warto udać się na jarmark świąteczny w Waszym mieście – możecie zakupić pyszne przekąski, spróbować różnych potraw, a grzane wino pozwoli Wam się porządnie rozgrzać. Jeżeli Twój zespół lubi aktywność fizyczną – udajcie się na łyżwy lub zaplanujcie zabawne świąteczne igrzyska. Sprawdzonym pomysłem będzie również wizyta w escape roomie – to świetne urozmaicenie i okazja do integracji zespołu.

Firmowa kolacja w ulubionej restauracji

Organizacja wigilii firmowej w restauracji to kolejny sposób na udane spotkanie. Niekoniecznie musi to być lokal oferujący tradycyjne, polskie potrawy wigilijne. Może to być restauracja serwująca dania orientalne; kuchnia francuska również ma wielu fanów. Kolacja w stylu włoskim to sprawdzony wybór – Polacy uwielbiają jedzenie rodem ze słonecznej Italii. Warto dokładnie zapoznać się z ofertami różnych lokali, sprawdzić opinie – postaw na restaurację z niebanalnym wnętrzem oraz świetną obsługą.

Gry i zabawy świąteczne na sali konferencyjnej

Jeżeli planujesz urządzić wigilię firmową na sali konferencyjnej – pamiętaj, że to dobre miejsce do zorganizowania ciekawych gier budujących zgrany zespół i poprawiających wzajemną komunikację. Najlepsze zabawy i pomysły na imprezę firmową wymagają kreatywności i logicznego myślenia, mają wiele walorów edukacyjnych. Przykładem takiej zabawy jest quiz wiedzy, możesz również zaplanować wieczór gier planszowych – to świetna alternatywa dla bardziej klasycznych spotkań. „Jaka to melodia” z wykorzystaniem kolęd i piosenek świątecznych, gra w bingo czy wigilijny „Va banque” – te gry sprawdzą się doskonale.

Warsztaty i prezenty hand made

Kolejnym udanym pomysłem na niezapomnianą wigilię firmową może być zorganizowanie warsztatów z rękodzieła, podczas których każdy z pracowników własnoręcznie wykona oryginalny prezent. Takie upominki handmade w ostatnim czasie wracają do łask; cenione są za nietuzinkowość, a każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. Dzięki temu pracownicy spędzą miło czas, a efektem ich pracy będą prezenty w postaci np., ręcznie wykonanej biżuterii, personalizowanego notesu, planera, bądź dekoracji do domu. Dużą popularnością cieszą się również warsztaty tworzenia świec naturalnych, sojowych.

Jak zorganizować wigilię firmową online?

Ostatnio coraz częściej spotykamy się z wigiliami firmowymi organizowanymi online. Wbrew pozorom takie spotkania wcale nie muszą być nudne i istnieje wiele sposobów na ich urozmaicenie. W pierwszej kolejności warto wysłać każdemu z pracowników jakiś ciekawy prezent, a następnie zaplanować atrakcje, np. wirtualne warsztaty czy wspólne zabawy na imprezę firmową online (może to być wspomniana wcześniej „Jaka to melodia” czy „Milionerzy” i „Jeden z dziesięciu”). Możecie również urządzić konkurs na najlepsze przebranie świąteczne lub najpiękniejsze pierniki. Najważniejsze jest, aby każda zabawa przywodziła na myśl święta i pozwalała na chwilę oderwać się od zmartwień i obowiązków.

Jak zorganizować firmową wigilię, aby pracownicy chętnie w niej uczestniczyli? Sprawdzone porady!

Wigilia firmowa może być świetną okazją do integracji oraz polepszenia samopoczucia członków Twojego zespołu. Pracownicy bardzo cenią sobie takie imprezy – pod warunkiem, że zapewniają komfortową i przyjazną atmosferę. Dobrze zaplanowane świąteczne spotkanie wigilijne...

Pomysł na imprezę firmową – zaskocz swoich pracowników niezapomnianym spotkaniem integracyjnym!

Nowoczesny pracodawca kładzie szczególny nacisk na dobre relacje w swojej grupie oraz na wizerunek swojej marki. Jednym ze sposobów na wzmocnienie więzi między pracownikami, jest organizacja eventów firmowych. Pomysły na imprezę integracyjną mogą być niezwykle...

Sprawdź, dlaczego impreza firmowa jest idealnym sposobem na integrację zespołu!

Doskonale przygotowane firmowe imprezy integracyjne to nie tylko dobra zabawa – tak naprawdę niosą za sobą szereg korzyści. Dzięki takim eventom pracownicy integrują się, mają szansę na szczere rozmowy i nawiązanie bliższych relacji. Odpowiednio dobrane zabawy i...

Jak wygląda organizacja imprez firmowych? Sprawdź, jak przygotować niezapomniane spotkanie!

Organizacja imprez integracyjnych to doskonała okazja do pogłębienia wzajemnych relacji i komunikacji wśród pracowników. Zgrany team to klucz do sukcesu każdej firmy. Warto zatem wdrażać kroki umożliwiające lepsze poznanie się, ale również chwilowe oderwanie się od...

Jakie modne fryzury wybrać na wesele? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze weselnego uczesania

Fryzura na ślub powinna stanowić dopełnienie całej kreacji. Jej drugim zadaniem jest subtelne podkreślenie naszej urody, dlatego też wybór odpowiedniej fryzury będzie zależał od kilku czynników. Nawet pora roku ma duże znaczenie, podobnie jak struktura naszych włosów....

0 komentarzy