Fotograf ślubny – ile kosztuje sesja narzeczeńska i zdjęcia na ślubie? Gdzie szukać fotografa na ślub?

maj 18, 2022 | Poradnik, Ślub i wesele | 0 komentarzy

Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej pary młodej. Nic więc dziwnego, że taki ważny dzień zasługuje na szczególne upamiętnienie w postaci profesjonalnych zdjęć ślubnych. Będą one tak naprawdę jedyną pamiątką z tego wydarzenia, oprócz wspomnień. Gdzie znaleźć dobrego fotografa ślubnego, który wykona wysokiej jakości zdjęcia ślubne w tym wyjątkowym dniu? Ile może kosztować sesja narzeczeńska, reportaż ślubny i plener ślubny? Z czego wynikają takie ceny? Zapraszamy do lektury!

Profesjonalny fotograf ślubny – jak go znaleźć?

„Jak znaleźć najlepszego fotografa ślubnego?” To pytanie zadaje sobie przed ślubem bardzo dużo par młodych. Dlaczego jest to aż tak ważne, aby fotograf był naprawdę dobry i godny polecenia? Do jego zadań będzie należało sfotografowanie i uwiecznienie wszystkich niepowtarzanych chwil w dniu ślubu, których nie da się już nigdy powtórzyć ani odtworzyć, a przygotowane zdjęcia ślubne będą tak naprawdę jedyną pamiątką na długie lata, które będzie można pokazywać dzieciom, wnukom i innym członkom rodziny. Z tego też powodu wybierani przez nas fotografowie ślubni powinni mieć odpowiednie doświadczenie i przygotowane, bogate oraz różnorodne portfolio ze zdjęciami z innych ceremonii i wesel.

Taka baza zdjęć jest jednym z głównych elementów, byśmy w ogóle mogli zastanawiać się nad wyborem danego fotografa. Przeglądając portfolio warto zwrócić uwagę na styl zdjęć, kolorystykę, uchwycone momenty czy nawet kąt nachylenia danych kadrów. Taka przykładowa fotografia ślubna innych par młodych daje pogląd, jak mogą wyglądać nasze zdjęcia, jeśli zdecydujemy się na danego fotografa. Ilość sesji w portfolio wskazuje też na doświadczenie wybranej osoby lub jego brak.

W poszukiwaniu fotografa ślubnego mogą też pomóc polecenia naszych znajomych czy członków rodziny, opinie byłych klientów czy nawet ilość obserwujących w mediach społecznościowych.

Fotografa ślubnego można znaleźć na kilka sposobów. Może to być, np.:

 • forum internetowe, gdzie użytkownicy polecają sprawdzonych fotografów,
 • grupy w mediach społecznościowych,
 • polecenia przez doświadczonego i zaufanego wedding plannera,
 • konta fotografów lub konta poruszające tematykę ślubną w mediach społecznościowych,
 • blogi ślubne,
 • strony internetowe fotografów,
 • strony internetowe oferujące usługi różnych ślubnych usługodawców, w tym również fotografów.

Ile kosztuje fotograf ślubny w 2022 roku?

Choć przyszłe pary młode często zadają sobie pytanie o to, ile może kosztować fotograf ślubny, to ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Ceny zaczynają się od 1500 zł, a kończą nawet na kilkunastu tysiącach, a sama kwota zależna jest od wielu czynników. Mowa tu o popularności fotografa, doświadczeniu, zaawansowaniu sprzętu, szerokości oferty czy nawet od liczby fotografów podejmujących się jednego zlecenia.

Czasami firmy wykonujące profesjonalne zdjęcia pracują w tandemie, co oznacza, że usługi wykonania zdjęć podejmuje się aż dwóch fotografów. W takim przypadku trzeba liczyć się z tym, że zapłacimy więcej, niż za jednego fotografa, ale dzięki temu fotografia ślubna, a w tym reportaż ślubny i plener ślubny będą urozmaicone, różnorodne. Taka usługa jest oczywiście zbędna w przypadku kameralnych przyjęć weselnych np. do 50 osób.

Należy też przygotować się na podobne kwoty, jeśli para młoda rozmyśla nad zatrudnieniem kamerzysty. Film ślubny wykonany przez profesjonalnych kamerzystów może kosztować w przedziale 1 500 do nawet 10 000 zł, przy czym zazwyczaj należy przygotować się na kwotę od 3 000 do 5 000 zł.

Dobry fotograf, czyli jaki?

Na rynku fotografii ślubnej panuje ogromna konkurencja co sprawia, że znalezienie osoby, która pokaże piękną historię miłosną i uwieczni niepowtarzalne emocje wcale nie jest takie proste.

Dobry fotograf ślubny:

 • wykona naturalne fotografie ślubne bez sztucznego pozowania,
 • uwieczni najpiękniejsze chwile tylko we dwoje oraz z najbliższymi podczas ślubu i wesela,
 • zaoferuje pomoc w wyborze miejsca do sesji ślubnej plenerowej,
 • jest uprzejmy, komunikatywny, zorganizowany,
 • jest w stanie doradzić parze młodej stosownie do swojej wiedzy i doświadczenia,
 • stale się dokształca,
 • posiada profesjonalny i nowoczesny sprzęt, który serwisuje w zależności od potrzeb,
 • zawsze na początku każdej usługi podpisuje umowę z klientem,
 • prowadzi legalną działalność gospodarczą, wystawia rachunek lub fakturę,
 • ma bogate i różnorodne portfolio z poprzednich zleceń ślubnych,
 • może pochwalić się przychylnymi opiniami poprzednich klientów,
 • zazwyczaj ma krótki czas oczekiwania na gotowe zdjęcia ślubne (około 2-4 tygodnie).

Fotograf na ślub – z czego wynikają takie ceny?

Warto na wstępie zauważyć rzecz oczywistą – najlepszy fotograf ślubny wcale nie musi być najdroższy. Jak można zobaczyć powyżej, zakres cen fotografów, którzy specjalizują się w fotografii ślubnej jest naprawdę szeroki, zaś sama kwota uzależniona jest od naprawdę wielu czynników. Jako para młoda należy się w pierwszej kolejności zastanowić, na jakiego rodzaju usłudze nam zależy i jakie zdjęcia ślubne będą nam potrzebne. Oferta ślubna może być naprawdę bardzo zróżnicowana, a jeśli danej parze nie zależy np. na sesji narzeczeńskiej, którą oferuje dany fotograf, to nie ma też sensu przepłacać lub zmuszać się do wykonywania takich zdjęć. W wielu przypadkach można też prowadzić różnego rodzaju negocjacje lub dopasowywać ofertę według preferencji pary młodej.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania fotografa ślubnego? Oprócz samego portfolio oraz ceny należy sprawdzić, co znajduje się w ofertach zaproponowanych przez fotografa. Sprawdź:

 • ile otrzymacie zdjęć,
 • w jakich godzinach i przez jaki czas będzie pracował fotograf ślubny,
 • ile zdjęć zostanie poddanych profesjonalnej obróbce,
 • czy fotograf ślubny wykona dodatkowo film ślubny,
 • czy będą robione zdjęcia rodzinne i grupowe podczas uroczystości,
 • czy dojazd w różne miejsca (dom, kościół/urząd, sala weselna, miejsce na sesję plenerową) jest wliczony w koszt, czy liczony dodatkowo,
 • czy w cenie znajduje się również nocleg, czy należy dodatkowo go policzyć,
 • czy fotograf ślubny posiada zapasowy aparat fotograficzny, lampę, baterie,
 • w jakiej postaci będą oddane zdjęcia (link do pobrania, pendrive, wywołane odbitki, foto książka),
 • jeśli fotograf ślubny oferuje foto książkę z gotowymi już zdjęciami, to jakiej jest ona jakości (ceny takiej usługi mogą być różne, a przedział wynosi 30-1000 zł,
 • ile wyniesie czas oczekiwania na gotowe zdjęcia.

Zdjęcia ślubne – na co można liczyć?

Decydując się na fotografa ślubnego zależy nam, by uwiecznił wszystkie możliwe chwile, aby dzięki temu mieć niezwykłą pamiątkę do końca życia. Warto zauważyć, że fotografia ślubna to nie tylko praca fotografa w ten wielki dzień, ale też dwie sesje, które można zorganizować przed i po ślubie. Na jakie zdjęcia można liczyć?

 • Sesja narzeczeńska

Czasami przedstawiona oferta wzbogacona jest o sesję narzeczeńską. Zazwyczaj organizowana jest ona na kilka tygodni przed samą ceremonią, np. latem, ponieważ to właśnie wtedy są najlepsze miesiące na organizację ślubu. Dzięki takiej sesji młodzi mogą obyć się z obiektywem aparatu, a sam fotograf ślubny ma okazję sprawdzić, w jaki sposób przebiega współpraca z klientami.

 • Profesjonalny reportaż ślubny

W dniu ślubu fotograf ślubny rozpoczyna pracę już podczas przygotowań państwa młodych w domu. Następnie fotografuje ceremonię ślubną i zabawę podczas dużego przyjęcia czy kameralnego wesela. Podczas samego przyjęcia weselnego zawsze warto zdecydować się na krótką sesję ślubną lub poprosić fotografa, by zamieścił taką w prezentowanej ofercie. Taka sesja ślubna w dzień ślubu daje młodej parze chwilę wytchnienia i pozwala na sfotografowanie wyjątkowych, niemożliwych do podrobienia emocji.

 • Plener ślubny z fotografem ślubnym

Ostatnią sesją, jaką może zaoferować fotograf ślubny jest plener ślubny. Odbywa się on na kilka tygodni po samej uroczystości i daje możliwość nacieszenia się jeszcze atmosferą ślubną. Zazwyczaj odbywa się w parkach, pałacach czy innych ciekawych i fotogenicznych miejscach. Para młoda może sama zamówić u fotografa taką sesję, a może też otrzymać w prezencie ślubnym.

Jak zorganizować firmową wigilię, aby pracownicy chętnie w niej uczestniczyli? Sprawdzone porady!

Wigilia firmowa może być świetną okazją do integracji oraz polepszenia samopoczucia członków Twojego zespołu. Pracownicy bardzo cenią sobie takie imprezy – pod warunkiem, że zapewniają komfortową i przyjazną atmosferę. Dobrze zaplanowane świąteczne spotkanie wigilijne...

11 pomysłów na wigilię firmową – jak zachwycić swoich pracowników? Sprawdzone metody!

Organizacja spotkania wigilijnego w firmach stała się normą. To świetna forma integracji oraz okazja do polepszenia relacji w naszym zespole. Pracodawcy odkryli drzemiący w takich eventach potencjał – żeby jednak w pełni go wykorzystać, warto wdrożyć kilka pomocnych...

Pomysł na imprezę firmową – zaskocz swoich pracowników niezapomnianym spotkaniem integracyjnym!

Nowoczesny pracodawca kładzie szczególny nacisk na dobre relacje w swojej grupie oraz na wizerunek swojej marki. Jednym ze sposobów na wzmocnienie więzi między pracownikami, jest organizacja eventów firmowych. Pomysły na imprezę integracyjną mogą być niezwykle...

Sprawdź, dlaczego impreza firmowa jest idealnym sposobem na integrację zespołu!

Doskonale przygotowane firmowe imprezy integracyjne to nie tylko dobra zabawa – tak naprawdę niosą za sobą szereg korzyści. Dzięki takim eventom pracownicy integrują się, mają szansę na szczere rozmowy i nawiązanie bliższych relacji. Odpowiednio dobrane zabawy i...

Jak wygląda organizacja imprez firmowych? Sprawdź, jak przygotować niezapomniane spotkanie!

Organizacja imprez integracyjnych to doskonała okazja do pogłębienia wzajemnych relacji i komunikacji wśród pracowników. Zgrany team to klucz do sukcesu każdej firmy. Warto zatem wdrażać kroki umożliwiające lepsze poznanie się, ale również chwilowe oderwanie się od...

0 komentarzy