Jak zorganizować baby shower? Najlepsze wskazówki, by stworzyć niezapomniane przyjęcie!

lut 17, 2022 | Poradnik | 0 komentarzy

Czas ciąży i przyszłe narodziny wyczekiwanego dziecka to czas ogromnej radości nie tylko dla przyszłych rodziców. Szczęście i niezwykłe wydarzenia najlepiej jest świętować w gronie najbliższych. Baby shower jest zatem idealną okolicznością, aby uczcić niezwykły czas jakim jest ciąża. Jak się jednak zabrać za przygotowania?

Są takie wydarzenia w życiu rodzinnym, kiedy każda, nawet najkrótsza chwila jest warta zapamiętania. Jedną z nich jest bez wątpienia okres ciąży i oczekiwanie na przyjście na świat maluszka. Aby uczcić ten niezwykły czas, dobrym pomysłem jest przygotowanie przyjęcia, które nazywane jest „baby shower”. Choć sama nazwa przywędrowała do nas z zachodu, to w naszej kulturze okazja do świętowania znana jest jako „bociankowe”. Uroczystość może być zaplanowana i zorganizowana zarówno przez przyszłych rodziców, jak i może być przyjęciem-niespodzianką wyprawioną przez najbliższych członków rodziny czy przyjaciół. Jak zabrać się za przygotowanie spotkania? Lepiej przygotować baby shower w domu czy poza domem? Zapraszamy do lektury!

Co to jest baby shower?

Baby shower jest tradycyjnym przyjęciem organizowanym na cześć przyszłej mamy i jej dziecka. Tradycja ta przywędrowała do Polski z krajów anglosaskich, gdzie już w XVIII wieku tego rodzaju spotkania były popularne. Kobiety z najbliższego otoczenia ciężarnej spotykały się wraz z kobietą w ciąży, by w ten sposób „zalewać” ją miłością, radością i prezentami. Jak łatwo się domyślić, tak też powstała nazwa „baby shower”, czyli 'dziecięcy prysznic’. Podczas spotkania kobiety rozmawiały, zaś matki udzielały rad i opowiadały o macierzyństwie. Wyżej opisaną tradycję można znaleźć też w innych, znacznie starszych kulturach:

 • żydowska fasadura, którą obchodzi się w 7. miesiącu ciąży. Podczas spotkania kobiety przecinają symbolicznie białą tkaninę, z której następnie szyją ubranko na chrzest i maskotkę;
 • cha de babe, co oznacza „dziecięcą herbatkę” pochodzi z Ameryki Południowej;
 • indyjskie valaikappu, podczas którego zaproszone kobiety zakładają przyszłej mamie bransoletki na szczęście.

W Polsce przyjęło się raczej świętować „pępkowe”, czyli narodziny dziecka. Jest to jednocześnie czas, kiedy można przedstawić nowego członka rodziny bliskim. Wynika to również z przesądów, według których nie można gromadzić przedmiotów związanych z nienarodzonym dzieckiem, jak również nie można z jego powodu świętować. Na szczęście z każdym rokiem, coraz więcej par wyzbywa się zabobonów, na korzyść radości i okazji do celebracji. Choć baby shower jest często wyprawiane, to znalazło ono również swój odpowiednik w języku. Polskie bociankowe jest zatem przyjęciem wyprawianym na cześć przyszłej mamy i jej dzieciątka przez bliskich członków rodziny i przyjaciół.

Kto organizuje baby shower?

Tradycja organizowania tego rodzaju przyjęć jest jeszcze stosunkowo młoda w naszym kraju, w związku z czym ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kto miałby zająć się organizacją baby shower. Warto jednak podpatrzeć, jak całość prezentuje się poza granicami Polski. W krajach anglosaskich, to właśnie kobiety z najbliższego otoczenia brzemiennej wyprawiają przyjęcie – mama, świadkowa ze ślubu, przyjaciółka, siostra czy najbliższa sąsiadka. Często też sama zainteresowana zabiera się za organizację baby shower. W tym ostatnim przypadku powinna jednak wspomnieć najbliższym o swoim zamiarze, aby nikomu nie pokrzyżować planów.

Bez względu na to, kto zajmie się zorganizowaniem przyjęcia, pewne jest, że wieszaniem dekoracji, wielogodzinnym gotowaniem czy innymi męczącymi zajęciami nie powinna zajmować się kobieta w ciąży. Jeśli zaś organizator spotkania ma zamiar przygotować niespodziankę dla przyszłej mamy, to nie może być ona zbytnio ekscytująca, gdyż silne emocje nie są wskazane w ostatnim trymestrze ciąży.

Przyjęcie baby shower – kiedy przygotować?

Typowe baby shower należy zorganizować jeszcze kiedy kobieta jest w ciąży. Jest to w końcu okazja do świętowania nie nowonarodzonego dziecka, ale stanu oczekiwania na ważne, życiowe zmiany w życiu przyszłych rodziców. Przełożenie tego przyjemnego wydarzenia na czas po ciąży może wiązać się z tym, że młodzi rodzice przytłoczeni niemałymi w końcu zmianami oraz obowiązkami mogą nie mieć ani siły, ani ochoty na przyjmowanie gości czy uczestniczenie w zorganizowanych przyjęciach. Z tego też powodu baby shower czy bociankowe warto zrobić po prostu wtedy, kiedy maluszek jest jeszcze w łonie swojej mamy. Idealnym momentem wydaje się trzeci i tym samym ostatni trymestr ciąży (od 7. do 9. miesiąca), kiedy to stan kobiety jest unormowany i stabilny, a jej nastrój jest pogodniejszy niż na początku ciąży.

Bez względu na to, czy przyjęcie planuje zorganizować przyszła mama czy jej bliscy, warto dokładnie obserwować kobietę i jej samopoczucie. Trzeba pamiętać, że zdrowie dziecka i jego mamy jest ważniejsze niż wszystko inne.

Najlepiej przygotować baby shower w weekendowe popołudnie, kiedy zarówno przyszli rodzice, jak i zaproszeni goście będą mogli zjawić się na imprezie. Należy pamiętać, że choć przyszła mama może być początkowo szczęśliwa ze spotkania, to i tak jest ono dla niej niemałym wysiłkiem. Z tego też powodu przyjęcie nie powinno trwać dłużej niż 2-3 godziny.

Gdzie zorganizować baby shower?

Baby shower można zorganizować w wielu różnych miejscach. Dobrym pomysłem jest dom jednej z organizatorek (np. mamy, babci czy siostry). Dzięki temu wystarczy zaprosić ciężarną pod pretekstem popołudniowej herbaty i tym samym zrobić niezapomnianą niespodziankę. Para może również zorganizować baby shower we własnym domu lub ogrodzie (jeśli trzeci trymestr ciąży przypada na miesiące letnie). Organizatorki mogą też dogadać się z parterem przyszłej mamy i stworzyć niespodziankę u nich w domu (jeśli żadna z pań nie ma wystarczająco dużo miejsca w swoich czterech kątach). W takiej sytuacji powinny zorganizować wszystko we własnym zakresie i przynieść dekoracje, przekąski oraz inne atrakcje na miejsce przyjęcia. Jeśli przyjęcie odbywa się w domu przyszłej mamy, to byłoby miło ze strony organizatorek i zaproszonych gości, jeśli po skończonej uroczystości zostaliby chwilę, by odciążyć kobietę w sprzątaniu.

Jeśli żaden z domów nie jest odpowiedni do organizacji baby shower, to zawsze można wynająć salę w restauracji bądź zarezerwować stoliki. Wszystko zależy od ilości gości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to miejsce publiczne i ciężko będzie tam o spokój, poczucie bezpieczeństwa i przytulną atmosferę.

W takiej sytuacji najlepszą ze wszystkich możliwości wydaje się wynajęcie sali, np. GoParty, gdzie można udekorować przestrzeń i zaplanować atrakcje według własnych potrzeb oraz preferencji. Jeśli impreza miałaby się odbywać latem, to dużym udogodnieniem jest możliwość skorzystania z ogrodu z przytulnymi siedzeniami. W takiej atmosferze spotkanie z pewnością ucieszy przyszłych rodziców oraz zaproszonych gości i będzie niezapomnianą pamiątką dla wszystkich.

Organizacja baby shower – krok po kroku

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zorganizować baby shower. Odpowiedź na nie, nie może być jednoznaczna, ponieważ na baby shower tak, jak na każde inne przyjęcie, składa się wiele różnych czynników. Bez wątpienia będzie pomocny dobrze opracowany plan i dużo czasu. Jak już wiadomo, spotkanie dobrze jest zaplanować na trzeci trymestr ciąży. Nie można jednak odkładać go na koniec porodu, chyba że chcemy, aby uroczystość zakończyła się nieplanowaną wizytą na porodówce.

Na początku należy zastanowić się nad listą zaproszonych gości. Czy ma to być zwykłe spotkanie w gronie najbliższych, czy raczej przyszli rodzice spodziewają się zobaczyć wszystkich znajomych? Jeśli przyjęcie jest organizowane przez przyszłą mamę, to z łatwością sama może ustalić, kogo zaprosi. Jeśli jednak organizatorem jest ktoś inny, a co więcej baby shower ma być niespodzianką, to pozostaje dyskretnie podpytać ciężarną o listę gości lub doradzić się w tej kwestii jej partnera.

Następnym krokiem jest ustalenie miejsca i daty przyjęcia. Jak już wiesz, najlepiej wybrać weekendowe popołudnie. Wcześniejsze przygotowania są w tym przypadku o tyle korzystne, że jeśli powiadomisz gości odpowiednio szybko, to być może jeszcze żaden z nich nie ma planów w tym czasie i zjawi się na imprezie.

Gości można zaprosić na kilka sposobów. Świetnym pomysłem jest przygotowanie tematycznych zaproszeń z podobizną mamy z brzuszkiem, maluszkiem lub bocianem niosącym dziecko. Można też porozsyłać zaproszenia za pomocą wiadomości lub mailowo. Inną możliwością jest utworzenie popularnego wydarzenia za pomocą serwisu społecznościowego. Dużą zaletą jest też to, że każdy będzie mógł się wypowiedzieć w komentarzach. Jeśli baby shower ma być niespodzianką dla przyszłej mamy, to pamiętaj, aby przez przypadek nie wysłać zaproszenia również do niej.

Na każdym przyjęciu ważni są nie tylko goście, ale też poczęstunek. Z racji tego, że całość nie może przemęczyć ciężarnej i trwać dłużej niż 2-3 godziny, warto postawić na szybkie i zdrowe przekąski oraz kilka słodkości. Jeśli jest kilku organizatorów, to warto pomyśleć nad wcześniejszą zbiórką pieniędzy lub ustaleniem, kto oraz co przygotuje. Dzięki temu będzie różnorodność w potrawach i unikniecie zbędnego stresu.

Ostatnim i jednocześnie jednym z ważniejszych czynników jest przygotowanie odpowiednich dekoracji. To właśnie one sprawią, że nikt nie będzie miał wątpliwości, z jakiej okazji została zorganizowana uroczystość, jak również wprawią wszystkich gości w radosny nastrój. Zamiast kupować wszystkie dekoracje, warto podpytać wśród znajomych. Być może ktoś posiada zdolności manualne i chciałby pomóc w przygotowaniach.

Jedzenie na baby shower

Na baby shower dobrze jest przygotować zdrowe i pyszne przekąski, które ucieszą zarówno gości, jak i przyszłych rodziców. Świetnie sprawdzą się sałatki, pasty z chrupiącymi grzankami, kanapeczki, mini tortille, szaszłyki warzywne i wiele więcej. Na tego rodzaju uroczystościach nie może również zabraknąć słodkości. W tym celu można kupić lub samemu przygotować pyszne muffinki w ozdobnych foremkach z motywem baby shower czy kruche ciasteczka w kształcie smoczków. Stół także jest świetnym miejscem do ustawienia dekoracji. Możesz podpisać przekąski na tematycznych pikerach. Warto także zamówić lub przygotować samemu pyszny tort.

Czego nie można jeść w ciąży?

Przygotowując potrawy na uroczystość, warto wziąć pod uwagę to, że główna zainteresowana, czyli przyszła mama, nie może spożywać różnych składników ze względu na swój wyjątkowy stan. Dobrze jest kompletnie wyeliminować niektóre produkty z przepisów. Nie chcemy przecież narobić kobiecie niepotrzebnie przykrości. Z tego też względu należy zapamiętać, aby na stole nie znalazło się nic, co zawiera ser pleśniowy, surowe mięso lub surową rybę. Nie można zatem podać sushi ani tatara z mięsa czy ryby. Miło też będzie, jeśli typowy alkohol zostanie zastąpiony przez napoje bezalkoholowe jak lemoniada lub soki, czy nawet zamienniki alkoholu, jak piwo bezalkoholowe bądź musujący napój dla dzieci Piccolo. Przygotowując tort czy inne wypieki, trzeba też pamiętać, aby do ich nasączenia nie używać napojów alkoholowych. Mogą one zaszkodzić zarówno dziecku, jak i matce.

Dekoracje na baby shower

Aby nadać charakter imprezy i tym samym stworzyć wyjątkowe przyjęcie, warto wykorzystać tematyczne dekoracje. W tym celu należy wybrać motyw przyjęcia i kolory przewodnie odpowiednie do płci dziecka. Zazwyczaj przebiega to w taki sposób, że kiedy para spodziewa się dziewczynki, to dekoracje są w odcieniach różu, jeśli zaś ma narodzić się chłopiec, to sala przyozdobiona jest na niebiesko. Można również odejść od tej tradycji i wykorzystać inne, bardziej neutralne kolory. Zorganizowanie przyjęcia po swojemu jest jak najbardziej wskazane.

Ciekawym pomysłem jest rozwieszenie papierowych girland odnoszących się do okresu ciąży, rodzicielstwa czy samego dziecka, jak np. smoczki, wózki czy ubranka. Całości dopełnią balony rozrzucone luzem na podłodze lub napompowane helem, jak i światełka, pompony.

Bardzo popularny jest również tort na baby shower. Nie jest to jednak typowe, znane nam ciasto urodzinowe. Chodzi o to, aby pieluszki lub ubranka ułożyć w formie piętrowego tortu. Jego cena wynosi od 50 do 150 zł, jeśli zdecydujemy się na zakup już gotowego. Można również stworzyć go we własnym zakresie, a do ozdobienia wykorzystać tasiemki i kokardy. Taki tort sprawdzi się zarówno jako widowiskowa ozdoba przyjęcia, ale też będzie doskonałym prezentem dla przyszłej mamy i jej maluszka.

Jakie atrakcje zorganizować podczas baby shower?

Czas na baby shower upływa głównie na rozmowach z zaproszonymi gośćmi, życzliwych i sprawdzonych radach dla przyszłych rodziców oraz na wspominaniu najciekawszych momentów z dzieciństwa. Aby dodatkowo umilić czas wszystkim biesiadnikom i zawęzić relacje, świetnym sposobem jest przygotowanie atrakcji. Do jednej z najpopularniejszych w obecnym czasie należy przekłuwanie balonu przez przyszłą mamę lub rodziców. W środku balonu znajduje się konfetti w kolorze niebieskim lub różowym. Jest to doskonały sposób, aby ujawnić zaproszonym gościom płeć dziecka.

Innym pomysłem jest własnoręczne przygotowanie bransoletki szczęścia. W tym celu niech każdy gość przyniesie koralik lub niech organizator przygotuje odpowiednią ich ilość oraz żyłkę lub wstążkę. Zabawa polega na tym, że każdy nakładając koralik składa serdeczne życzenia mamie i maluszkowi.

Warto także podczas wręczania zaproszeń poprosić gości o przyniesienie ciekawych, pamiątkowych przedmiotów. Podczas baby shower, przedmioty można umieścić w ozdobnym, zamykanym pudełku razem z listem od rodziców lub gości zaproszonych na przyjęcie. Choć podczas spotkania pomysł może wydawać się wyjątkowy, to prawdziwie magiczny stanie się podczas wręczania podarunku dziecku na jego 18. urodziny.

Bez względu na to, na które atrakcje się zdecydujesz, warto postarać się uwiecznić najpiękniejsze momenty za pomocą aparatu fotograficznego.

Prezenty na baby shower – co kupić przyszłej mamie?

Jak już wiesz, nazwa baby shower wzięła się m.in. od „zalewania” przyszłej mamy prezentami dla niej i maluszka. Goście mogą przynieść kilka mniejszych upominków albo złożyć się na jeden większy. Można także przygotować listę prezentów, dzięki której unikniemy powtórzeń.

Zastanawiając się nad prezentem dla przyszłych rodziców, trzeba pamiętać, że zazwyczaj pary w trzecim trymestrze ciąży mają już niemal w całości przygotowaną wyprawkę dla dziecka. Kolejna para uroczych ubranek oczywiście zawsze się przyda, ale można też podejść do pomysłu bardziej kreatywnie. Jaki zatem prezent kupić na baby shower?

 • specjalna poduszka do karmienia,
 • maskotkę, która szumi lub wydaje dźwięk bicia serca,
 • silikonowe korale dla mamy, które są jednocześnie gryzakiem dla dziecka,
 • projektor gwiazd,
 • zestaw do robienia odcisku małej dłoni,
 • chusta do noszenia,
 • funkcjonalna torba,
 • rożek niemowlęcy,
 • bukiet lub lizak z ubranek dziecięcych.

Jak zorganizować firmową wigilię, aby pracownicy chętnie w niej uczestniczyli? Sprawdzone porady!

Wigilia firmowa może być świetną okazją do integracji oraz polepszenia samopoczucia członków Twojego zespołu. Pracownicy bardzo cenią sobie takie imprezy – pod warunkiem, że zapewniają komfortową i przyjazną atmosferę. Dobrze zaplanowane świąteczne spotkanie wigilijne...

11 pomysłów na wigilię firmową – jak zachwycić swoich pracowników? Sprawdzone metody!

Organizacja spotkania wigilijnego w firmach stała się normą. To świetna forma integracji oraz okazja do polepszenia relacji w naszym zespole. Pracodawcy odkryli drzemiący w takich eventach potencjał – żeby jednak w pełni go wykorzystać, warto wdrożyć kilka pomocnych...

Pomysł na imprezę firmową – zaskocz swoich pracowników niezapomnianym spotkaniem integracyjnym!

Nowoczesny pracodawca kładzie szczególny nacisk na dobre relacje w swojej grupie oraz na wizerunek swojej marki. Jednym ze sposobów na wzmocnienie więzi między pracownikami, jest organizacja eventów firmowych. Pomysły na imprezę integracyjną mogą być niezwykle...

Sprawdź, dlaczego impreza firmowa jest idealnym sposobem na integrację zespołu!

Doskonale przygotowane firmowe imprezy integracyjne to nie tylko dobra zabawa – tak naprawdę niosą za sobą szereg korzyści. Dzięki takim eventom pracownicy integrują się, mają szansę na szczere rozmowy i nawiązanie bliższych relacji. Odpowiednio dobrane zabawy i...

Jak wygląda organizacja imprez firmowych? Sprawdź, jak przygotować niezapomniane spotkanie!

Organizacja imprez integracyjnych to doskonała okazja do pogłębienia wzajemnych relacji i komunikacji wśród pracowników. Zgrany team to klucz do sukcesu każdej firmy. Warto zatem wdrażać kroki umożliwiające lepsze poznanie się, ale również chwilowe oderwanie się od...

0 komentarzy