Jak zorganizować firmową wigilię, aby pracownicy chętnie w niej uczestniczyli? Sprawdzone porady!

gru 7, 2022 | Poradnik | 0 komentarzy

Wigilia firmowa może być świetną okazją do integracji oraz polepszenia samopoczucia członków Twojego zespołu. Pracownicy bardzo cenią sobie takie imprezy – pod warunkiem, że zapewniają komfortową i przyjazną atmosferę. Dobrze zaplanowane świąteczne spotkanie wigilijne sprawi, że będziesz mógł wyrazić wdzięczność za ciężką pracę, nawiązać nić porozumienia oraz lepiej poznać swój team. W poniższym tekście przedstawiamy kilka sprawdzonych porad, dzięki którym przygotujesz niezapomniany event z okazji wigilii; sprawdź które rozwiązania warto zastosować. Zapraszamy do lektury!

Wigilia firmowa – dlaczego jest taka ważna?

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest czasem niezwykłym, który kojarzy się z rodziną, wspólnym biesiadowaniem oraz dzieleniem się pomocą z potrzebującymi. Warto przenieść odrobinę tej magii do miejsca pracy – miło spędzony czas przed świętami nie tylko poprawi nastrój naszym pracowników, ale również pozwoli im na nawiązanie przyjaźni i polepszenia komunikacji między sobą. Również nasze relacje z członkami zespołu mogą się poprawić, ponieważ poznamy ich od nieco innej strony i zyskamy okazję do rozmowy na tematy niezwiązane z pracą. Dzięki temu odkryjemy prywatną stronę naszych współpracowników, zacieśniając z nimi więzi – co przełoży się na zgrany i doskonale rozumiejący się zespół.

Zarówno w małych firmach, jak i w większych przedsiębiorstwach, firmowe spotkanie wigilijne niesie za sobą wiele zalet i korzyści. Takie spotkania możemy dowolnie uatrakcyjnić; sprawdzą się zarówno prostsze pomysły, jak i ciekawe wyjazdy integracyjne do pięknych miejsc. Organizując jakąkolwiek imprezę firmową, weźmy pod uwagę gust i preferencje naszych pracowników; pytajmy o zdanie i pokażmy, że liczymy się z ich opinią.

Jak zorganizować wigilię firmową?

Organizując wigilię firmową, musimy pomyśleć o kilku ważnych aspektach; warto ustalić konkretny cel imprezy, a następnie dopasować do niego pozostałe kwestie. W grę wchodzi lokalizacja, lista gości, menu oraz atrakcje – nie zapominajmy, że imprezy firmowe mają służyć integracji; różnego rodzaju gry zespołowe świetnie się tutaj sprawdzają. Zabawy na imprezę firmową powinny być kreatywne, pomagać w budowaniu dobrze rozumiejącego się teamu, zapewniając równocześnie doskonałą rozrywkę.

Przed przystąpieniem do planowania szczegółów warto zapytać naszych pracowników, jakie spotkanie firmowe najbardziej przypadłoby im do gustu. Być może pragną tradycyjnego ucztowania przy stole pełnym tradycyjnych potraw; może okazać się, że jednak preferują bardziej aktywną formę spędzenia czasu, np. wyjście na łyżwy. Część zespołów decyduje się na wigilie firmowe w stylu disco, popularne są również imprezy tematyczne, czerpiące inspiracje z filmów czy książek. Musimy również wziąć pod uwagę odpowiedni termin, a także prezenty dla pracowników.

Wigilia firmowa – czy obecność powinna być obowiązkowa?

Obecność na wigilii firmowej nie powinna być obowiązkowa. Warto zachęcić pracowników do czynnego i dobrowolnego wzięcia udziału w imprezie, proponując ciekawe atrakcje, magiczny, świąteczny nastrój oraz smaczne potrawy. Pracodawcy z chęcią organizują świątecznie spotkania, przygotowując hojne prezenty, premie oraz ciekawe, tematyczne imprezy. Warto jednak pamiętać, że ciężko będzie zapewnić miłą i luźną atmosferę, jeżeli nie będziemy dbać o integrację pracowników przez cały rok. Warto organizować nawet proste w formie imprezy firmowe (np. wspólne wyjścia do pubu czy do kina), które przybliżą do siebie członków naszej załogi i pozwolą im na lepsze zapoznanie. Dzięki temu nasza wigilia firmowa przebiegnie w przyjacielskiej oraz swobodnej aurze.

Warto również pamiętać, aby termin naszego spotkania nie kolidował z rodzinnymi planami naszych pracowników. Termin ten powinien odpowiadać większości pracowników – konieczne będzie powiadomienie o imprezie z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że z okazji świąt wiele osób będzie miało zaplanowany urlop; część z nich będzie mocno zajęta obowiązkami domowymi, dlatego organizacja wigilii firmowej w dniach 22-24 grudnia nie będzie dobrym pomysłem.

Od czego zacząć przygotowania do wigilii firmowej? Krok po kroku

Organizując wigilię pracowniczą, możemy wyrazić naszą wdzięczność, docenić pracowników za ich ciężką pracę, ocieplić nieco nasz wizerunek oraz pokazać się od tej bardziej swobodnej strony. Każdy pracodawca pragnie, aby wydarzenie to było miło wspominane przez zespół, a każdy członek załogi mógł czuć się swobodnie i komfortowo. Żeby jednak tak się stało, musimy pamiętać o wielu szczegółach i dobrze zaplanować każdy detal; organizacja imprez firmowych to duże wyzwanie i ogromny stres. Jeżeli nie mamy żadnego doświadczenia w organizacji tego typu eventów, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług profesjonalisty. Event manager to osoba, która pomoże Ci w zaplanowaniu każdego wydarzenia – w tym oczywiście nietuzinkowej wigilii. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz pewność, że na Twojej imprezie zagości wspaniała świąteczna atmosfera, a każda atrakcja będzie dobrana idealnie do Waszego zespołu. Każdy aspekt jest ważny, począwszy od lokalizacji, listy gości czy menu. Niezależnie od tego, czy planujesz zorganizować małą wigilię firmową, czy też dużą imprezę z rozmachem – dobrze przemyśl każdą kwestię i dopasuj imprezę do Twojego budżetu oraz potrzeb.

Ustal dogodny termin i miejsce spotkania dla wszystkich pracowników

Świąteczne spotkania firmowe z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia nie powinny przysparzać dodatkowego stresu czy zakłopotania członkom Twojego zespołu. Dlatego też unikajmy organizacji wigilii na ostatnią chwilę i zadbajmy o wysłanie zaproszeń co najmniej 2-3 tygodnie przed eventem. Jak już wspomnieliśmy wyżej, wigilia firmowa nie powinna odbywać się zaraz przed Bożym Narodzeniem; dobrym wyborem będzie połowa grudnia. Z jednej strony nie zakłócimy czasu spędzanego z rodziną, a z drugiej jest to okres, w którym czujemy już świąteczny klimat i zimową aurę. Dokładny termin warto ustalić z zespołem.

Miejsce spotkania zależne będzie głównie od charakteru, motywu imprezy oraz od Twojego budżetu. Przy mniejszym budżecie również możesz zorganizować udaną zabawę i zachwycić swoich pracowników – najważniejsza jest doskonała atmosfera oraz zabawne, kreatywne gry i atrakcje. Jeżeli pragniesz postawić na niezobowiązujące spotkanie integracyjne, możesz zaplanować wyjście na łyżwy, do teatru czy na koncert, zwieńczone smacznym poczęstunkiem i grzanym winem. Jeżeli zależy Ci na wytwornym bankiecie wigilijnym – tutaj konieczne już będzie wynajęcie eleganckiego lokalu. Pragniesz szczególnie oczarować swoich pracowników wigilią firmową? Zaplanuj wyjazd w góry lub w inne, równie piękne miejsce.

Wspólnie określcie charakter świątecznego spotkania

Choć spotkanie świąteczne kojarzy się raczej z klasycznymi rozwiązaniami w postaci wigilijnej kolacji, to warto wziąć pod uwagę bardziej oryginalne opcje. Impreza świąteczna również może mieć swój motyw przewodni – temat, do którego będą nawiązywały różne elementy eventu. Obecnie coraz częściej można spotkać się z wigilią organizowaną w formie warsztatów kulinarnych, sportów czy też akcji charytatywnej i zbiorek dla potrzebujących. Rodzaj imprezy również warto skonsultować z zespołem; być może Twoim pracownikom spodoba się motyw muzyczny z karaoke i klasycznymi utworami świątecznymi. Nasze spotkanie możemy również podzielić na dwie części – pierwsza z nich skupiać się będzie na grach zespołowych i ciekawych atrakcjach. Druga część przebiegnie na luźnych rozmowach oraz biesiadowaniu przy stole zastawionym pysznymi potrawami. Pomysły na imprezę firmową mogą być nietuzinkowe – warsztaty i pokazy rzeźbienia w lodzie, warsztaty rzemieślnicze, maratony filmów świątecznych, wigilia w stylu retro czy pokaz barmański to tylko kilka możliwych opcji.

Przygotuj drobne upominki dla pracowników

Prezenty dla pracowników powinny być uniwersalne; dzięki upominkom możesz wyrazić wdzięczność oraz szacunek. To także istotny element naszej kultury i tradycji, zatem podczas imprezy firmowej zadbaj nie tylko o dodatkowe atrakcje i wyborne jedzenie, ale również o prezenty – ciekawe i praktyczne. Przygotowując paczki dla swoich pracowników, możesz postawić na galanterię skórzaną, bony podarunkowe, eleganckie pióra czy kosze upominkowe ze słodyczami. Część pracodawców decyduje się również na premię pieniężną; jeżeli planujesz zaprosić również rodziny pracowników wraz z ich pociechami, pomyśl również o drobnych upominkach dla dzieci. W trakcie wigilii firmowej możecie również wspólnie przygotować prezenty dla potrzebujących i wziąć udział w akcji „Szlachetna Paczka”.

Sprawdzone pomysły na prezenty dla pracowników:

 • eleganckie artykuły piśmiennicze,
 • koszyk ze słodyczami i wysokiej jakości kawą, herbatą itp.,
 • kosz prezentowy ze zdrową żywnością i ekologicznymi miodami,
 • wyborne wino,
 • zestawy kosmetyków,
 • świece zapachowe,
 • bony zakupowe,
 • premie pieniężne,
 • różnego rodzaju vouchery (do SPA, kina, teatru czy na rozmaite kursy i warsztaty),
 • karty podarunkowe (do księgarni, drogerii, sklepów z biżuterią),
 • biżuteria.

Wspólnie zadbajcie o przekąski i napoje

Jedzenie zbliża do siebie ludzi, a fakt ten warto wykorzystać również podczas organizacji wigilii firmowej. Warsztaty kulinarne zdobywają coraz większą popularność, to doskonała forma integracji i zacieśniania więzi. Profesjonalny kucharz prowadzący takie warsztaty zadba o dobrą atmosferę i przekaże Wam cenną wiedzę kulinarną; pod jego okiem wspólnie przygotujecie potrawy i urozmaicicie Wasze menu wigilijne. Równie dobrym pomysłem będzie wybór szwedzkiego stołu – dzięki temu uczestnicy będą mieć większy i bardziej różnorodny wybór, a każdy będzie mógł zjeść to, co lubi najbardziej. Ta forma bufetu sprawdza się doskonale w takich sytuacjach, podobnie jak słodki stół. Umożliwia on zaserwowanie rozmaitych deserów i słodkości – zarówno tych klasycznych i tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych.

W zależności od sytuacji rodzinnej (część pracowników może mieć rodziny na drugim końcu świata, warto uczynić mały gest, który choć trochę przybliży im dom) i pochodzenia etnicznego członków Twojego zespołu warto postawić na dania z różnych stron świata. Możesz poprosić swoich pracowników pochodzących z innych zakątków globu, aby przynieśli tradycyjne potrawy świąteczne ze swoich krajów (bądź dań popularnych w danym regionie, jeśli nie obchodzi się tam Bożego Narodzenia). Pracownicy z Polski mogą przynieść np. potrawy z krajów, w którym spędzili urlop, bądź po prostu potrawę świąteczną z dowolnie wybranego państwa. To świetny sposób na poznanie kuchni innych kultur i integrację międzynarodową.

Jak zorganizować wigilię firmową online?

Dzisiejszy świat stawia przed nami wiele wyzwań, ale i zarazem oferuje więcej możliwości. Jedną z nich jest organizacja wigilii online. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeżeli wiesz, że nie będziesz w stanie zebrać w jednym miejscu wszystkich swoich pracowników. Firmowa wigilia online również może stanowić idealne spotkanie integracyjne – ciekawe gry i zabawy z zakresu team building możecie zorganizować w formie zdalnej. Upominki, wspólne kosztowanie potraw, słuchanie świątecznych piosenek, a nawet wirtualne warsztaty – to wszystko może odbyć się online, zapewniając wszystkim uczestnikom świetną zabawę i okazję do zacieśnienia więzi. Istnieje sporo pomysłów na wigilię firmową online; możemy zagrać w „Milionerów”, „Jaka to melodia”, czy „Va banque” dostosowanych do świątecznej tematyki. Korzystając z dostaw jedzenia, możemy również zamówić pyszne potrawy, które następnie spożyjemy w gronie pracowników, zebranych przed swoimi komputerami. Zdalna impreza firmowa może być również elementem employer brandingu, a nasze spotkanie możemy pokazać w mediach społecznościowych.

Zobacz również

11 pomysłów na wigilię firmową – jak zachwycić swoich pracowników? Sprawdzone metody!

Organizacja spotkania wigilijnego w firmach stała się normą. To świetna forma integracji oraz okazja do polepszenia relacji w naszym zespole. Pracodawcy odkryli drzemiący w takich eventach potencjał – żeby jednak w pełni go wykorzystać, warto wdrożyć kilka pomocnych...

Pomysł na imprezę firmową – zaskocz swoich pracowników niezapomnianym spotkaniem integracyjnym!

Nowoczesny pracodawca kładzie szczególny nacisk na dobre relacje w swojej grupie oraz na wizerunek swojej marki. Jednym ze sposobów na wzmocnienie więzi między pracownikami, jest organizacja eventów firmowych. Pomysły na imprezę integracyjną mogą być niezwykle...

Sprawdź, dlaczego impreza firmowa jest idealnym sposobem na integrację zespołu!

Doskonale przygotowane firmowe imprezy integracyjne to nie tylko dobra zabawa – tak naprawdę niosą za sobą szereg korzyści. Dzięki takim eventom pracownicy integrują się, mają szansę na szczere rozmowy i nawiązanie bliższych relacji. Odpowiednio dobrane zabawy i...

Jak wygląda organizacja imprez firmowych? Sprawdź, jak przygotować niezapomniane spotkanie!

Organizacja imprez integracyjnych to doskonała okazja do pogłębienia wzajemnych relacji i komunikacji wśród pracowników. Zgrany team to klucz do sukcesu każdej firmy. Warto zatem wdrażać kroki umożliwiające lepsze poznanie się, ale również chwilowe oderwanie się od...

Jakie modne fryzury wybrać na wesele? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze weselnego uczesania

Fryzura na ślub powinna stanowić dopełnienie całej kreacji. Jej drugim zadaniem jest subtelne podkreślenie naszej urody, dlatego też wybór odpowiedniej fryzury będzie zależał od kilku czynników. Nawet pora roku ma duże znaczenie, podobnie jak struktura naszych włosów....

0 komentarzy