Pary młode coraz częściej decyzją się na kameralny ślub i wesele – nie tylko ze względu na sytuację epidemiologiczną, ale także bardziej intymną atmosferę i mniejsze koszty. Przyjęcie w gronie najbliższych może być niezapomnianym przeżyciem zarówno dla przyszłych małżonków, jak i zaproszonych gości. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak zorganizować małe wesele dla maksymalnie 50 osób.
Kameralne, czyli jakie?
Kameralne wesele to przyjęcie, na którym liczba zaproszonych gości nie przekracza 70 osób. W przypadku 80-150 osób mówimy już o średnim weselu, a powyżej 150 – dużym. Coraz więcej par decyduje się na zorganizowanie małej uroczystości tylko dla najbliższej rodziny i przyjaciół, aby nieco zaoszczędzić. Wesela na kilkaset osób to wydatek rzędu 80-100 tysięcy złotych, a zatem nie każdy będzie mógł sobie na nie pozwolić. Kameralny ślub i wesele powinny zamknąć się z kolei w około 20 tysiącach złotych.
Jak zorganizować przyjęcie weselne dla 50 osób?
Kameralne uroczystości, podobnie jak te z bardzo dużą liczbą gości, należy odpowiednio zaplanować. Organizację ślubu i wesela można zlecić wedding plannerowi lub zająć się tym na własną rękę. Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać.
Wybór odpowiedniego miejsca
Najważniejszym punktem organizacji kameralnego wesela jest wybór odpowiedniego miejsca. Para młoda może postawić na jedną z kilku opcji:
- niewielki lokal weselny – sala weselna, nawet w przypadku niewielkiej liczby gości, powinna być przestronna. W lokalu GoParty.pl swobodnie zmieści się 50 osób, które będą miały zapewnione miejsca siedzące. Oprócz tego zostanie wystarczająco dużo przestrzeni, aby zorganizować parkiet, szwedzki stół czy kącik ze słodkościami. Uczestnicy będą także mogli korzystać z urokliwego ogrodu, w którym można zrobić grilla lub zaaranżować miejsce do wypoczynku. Wybrane przez parę dekoracje weselne będą z pewnością pasowały do ogólnego wystroju lokalu – jest on urządzony w sposób minimalistyczny i elegancki;
- restaurację lub klub – wiele lokali gastronomicznych oraz klubów oferuje usługę wynajmu. Warto wybrać takie miejsce, które para młoda szczególnie lubi i kojarzy na przykład z okresem randkowania;
- plener – o ile pozwalają na to warunki atmosferyczne, małe przyjęcie weselne można z powodzeniem zorganizować na zewnątrz, na przykład w ogrodzie. Najlepszy miesiąc na organizację ślubu w plenerze to czerwiec, lipiec lub sierpień;
- nietypowe miejsce – folwark, wiejski domek, stodoła, a może willa? Możliwości jest naprawdę wiele.
Lista gości
Kameralne przyjęcie weselne wiąże się z ograniczoną liczbą gości. Z tego powodu warto dobrze wybrać osoby, które będą uczestniczyły w tym wyjątkowym dniu. Na początku należy skupić się na najbliższej rodzinie, czyli rodzicach, rodzeństwie i dziadkach, a następnie na przyjaciołach. Dalecy krewni widywani raz na kilka lat raczej nie są priorytetowymi gośćmi, do których koniecznie trzeba wysłać zaproszenia ślubne. Warto dobrze omówić tę kwestię z bliskimi i przedstawić swój punkt widzenia – nawet, jeśli będą naciskali na zaproszenie dalszej rodziny, ostatnie słowo powinni mieć przyszli małżonkowie.
Dodatkowe atrakcje
Małe wesele w gronie najbliższych to zazwyczaj mniejszy koszt, niż przyjęcie na kilkaset osób. Pieniądze zaoszczędzone na „talerzyku” można przeznaczyć na dodatkowe atrakcje dla gości – na przykład fotobudkę, prosseco bar, pokaz ognia czy wynajęcie profesjonalnego barmana. Ogromną popularnością cieszy się także stoisko z lodami włoskimi lub tajskimi, gry i zabawy w plenerze oraz muzyka na żywo.
Kameralne wesele – wady i zalety
Tak, jak w przypadku każdego innego przyjęcia okolicznościowego, małe przyjęcie weselne ma swoje wady i zalety. Przed organizacją tego rodzaju uroczystości, warto zatem rozważyć wszystkie za i przeciw.
Zalety kameralnego wesela
Niższe koszty zorganizowania kameralnego ślubu i wesela to nie wszystkie zalety tego rodzaju imprezy. Przy mniejszej liczbie zaproszonych, para młoda będzie miała okazję porozmawiać z każdym z osobna, co rzadko jest możliwe w przypadku wesel na kilkaset osób. Goście weselni z pewnością to docenią.
Kameralny ślub i małe wesele można zorganizować znacznie szybciej. Wszystko za sprawą większej liczby lokali, które mogą pomieścić do 70 osób. Dzięki temu narzeczeni nie muszą czekać latami, aby wynająć wymarzoną salę. Co więcej, ślub kościelny można zorganizować w małym wiejskim kościółku, a ślub cywilny – niewielkim pałacyku.
Wady kameralnego wesela
Mniejsza liczba gości weselnych może stać się przyczyną konfliktu rodzinnego – szczególnie, gdy rodzice naciskają na zaproszenie większej liczby osób lub ktoś, kto nie znalazł się na liście, zadzwoni do świeżo upieczonych małżonków z pretensjami.
Zdarza się również, że rodzice nie są przekonani do kameralnego charakteru wesela i chcą przekonać swoje dzieci do zmiany planów. W tym przypadku pomocna może być szczera rozmowa z bliskimi i wyjaśnienie im, że małe przyjęcie nie musi być gorsze od hucznej imprezy.
0 komentarzy