Jak zorganizować przyjęcie na Halloween dla dziecka? Sprawdź najstraszniejsze pomysły na udaną imprezę Halloween

wrz 27, 2022 | Inspiracje, Poradnik | 0 komentarzy

Choć zabawy halloweenowe dotarły do naszego kraju stosunkowo późno, Polacy pokochali tę tradycję. Każdego roku coraz więcej dzieci przebiera się w upiorne kostiumy, a odwiedzając domy w sąsiedztwie, liczy na moc słodyczy. Halloween możemy spędzić bardzo kreatywnie. Jest mnóstwo zabaw, jak na przykład ciesząca się coraz większym powodzeniem impreza halloween, które sprawią, że wieczór ten będzie miło wspominany przez nasze pociechy. Podpowiadamy, jakie są najciekawsze halloweenowe atrakcje i co warto zaplanować na ten dzień dla dzieci. Zapraszamy do lektury!

Halloween – co to za święto?

Halloween to święto, którego korzenie nie są do końca znane. Badacze zakładają, że za powstanie Halloween odpowiada kultura celtycka lub rzymska. Pierwowzorem tej tradycji mogło być święto na cześć rzymskiej nimfy Pomony, czyli bogini sadów, ogrodów i owoców. Bardziej spopularyzowane przypuszczenie ma z kolei związek z mieszkańcami północnej Europy i obchodami z okazji nadejścia zimy.

Obchody te miały różne nazwy w zależności od konkretnego regionu, np. na terenach Walii obchody te miały nazwę Nos Galan Gaeaf, czyli „Wieczór Zimowy”. Były to słodko-gorzkie obchody; ludzie cieszyli się na myśl o powrocie bliskich oraz o zbiorach, jednak święto to przypominało również, że czeka ich najcięższa pora roku. Zima wiązała się nie tylko z głodem, biedą czy srogimi mrozami. Był to również czas, w którym umierało tam najwięcej ludzi. Nic więc dziwnego, że okres ten kojarzył się ze śmiercią.

Według wierzeń druidów był to dzień, w którym granice między żyjącymi a zmarłymi zacierały się, a duchy mogły przeniknąć do świata materialnego. Dusze zmarłych miały wtedy pokutować za swoje czyny. Ludzie palili ogniska, wierząc, że przyciągnie ono tylko dobre dusze, złe zaś odpędzi. Przebieranie się w upiorne kostiumy miało wywoływać podobny efekt. Sądzono, że ciemny strój wprowadzi złego ducha w błąd, który pomyśli, że spotkał jednego ze swoich.

Każdy region miał swoje własne zwyczaje i tradycje, nie brakowało ciekawych pomysłów na odganianie złych duchów i wskazywanie drogi do domu tym dobrym. Zapalanie wydrążonej dyni jest tutaj doskonałym przykładem i to takim, który przetrwał do dziś. W kulturze brytyjskiej czy amerykańskiej już nikt nie wyobraża sobie 31 października bez dyniowego lampionu, a w Polsce coraz więcej z nas dekoruje swoje mieszkania i domy z okazji tego święta. Sama nazwa Halloween pochodzi od „All Hallows’ Eve”, czyli wigilia Wszystkich Świętych. Praktyki pogańskie zostały wyparte przez chrześcijańskie święta, a dziś Halloween to tylko zabawa, która w ciekawy sposób nawiązuje do historii i pomaga oswoić się z myślą o śmierci.

Czy warto organizować przyjęcie dla dzieci z okazji Halloween?

Święto Halloween to doskonała okazja, aby poprzez właśnie imprezę Halloween zapewnić naszym pociechom moc niezapomnianych wspomnień. Podobnie, jak atrakcje urodzinowe, zabawy halloweenowe mogą być oryginalne i bardzo rozwijające. Z tej okazji wiele szkół, przedszkoli czy innych ośrodków organizuje tematyczne kinderparty, podczas których królują upiorne stroje. Dzieci mogą wykazać się kreatywnością podczas tworzenia kostiumu, a przebranie się za postać, którą lubią to nie lada frajda. Halloween to nie tylko kostiumy i słodycze otrzymywane podczas odwiedzania sąsiadów. Pomysłów na zabawy halloweenowe jest tak dużo, że dla każdego dziecka znajdziemy coś interesującego, niezależnie od jego upodobań i charakteru. Jeżeli bal przebierańców nie wzbudza w Twoim dziecku entuzjazmu, zainteresuj go bardziej pomysłowymi zabawami, które będą wymagały użycia sprytu i wyobraźni.

Drugim ważnym aspektem, który nieodłącznie wiąże się z Halloween, jest tematyka śmierci. Stwarza to dobrą okazję dla opiekunów dziecka, aby oswoić go ze śmiertelnością, podejść do tematu z trochę innej, mniej sztywnej strony. Nawet my dorośli czasami potrzebujemy takiego innego spojrzenia na rzeczy, które nas przerażają. Dla starszych dzieci to dobra okazja do zapoznania się z celtyckimi wierzeniami i zwyczajami sprzed wieków oraz kulturą zachodnią. Może to być zatem ciekawa forma lekcji historii.

Jak wybrać idealny kostium na Halloween dla dziecka?

Idealny kostium na halloweenowy kinderbal – czyli taki, w którym Twoje dziecko będzie się dobrze czuło. Najwięcej frajdy najczęściej sprawiają dzieciom kostiumy postaci z filmów animowanych czy książek, które bardzo dobrze znają i lubią. Mogą to być postacie z „Krainy Lodu” – strój Elsy jest jednym z najczęściej wybieranych kostiumów dla dziewczynek. Bohaterowie „Hotelu Transylwania” również stanowią świetną inspirację na strój halloweenowy, podobnie jak wiedźmy i czarownice znane z różnych baśni. Chłopcy przepadają za kostiumami super bohaterów np.: Spider-Mana, Supermana czy Batmana. Strój na Halloween może, ale wcale nie musi być straszny. Młodsze dzieci niekoniecznie będą chciały strój Draculi, Frankensteina czy kościotrupa. Jednak starsze dzieci stawiają na zasadę „im straszniej, tym lepiej”, wybierając upiorne kostiumy połączone często z efektową charakteryzacją. Ważne jest, aby podczas wyboru kostiumu dzieci doskonale się bawiły; możemy nawet pokusić się o samodzielne uszycie i przygotowanie całego stroju.

Przebranie na Halloween – zrób je sam!

Przygotowanie przebrania na Halloween dla dziecka wcale nie musi być trudne. Jeżeli zaangażujemy nasze pociechy, będzie to dla nich kolejna halloweenowowa atrakcja. Poniżej przedstawiamy parę pomysłów, które z pewnością przypadną do gustu niejednemu dziecku. Najbardziej znanym strojem na Halloween będzie kostium ducha, możesz wykonać go ze starego prześcieradła, czy innego materiału o białym kolorze. Wystarczy, że wytniesz otwory na oczy, usta i ręce. Jako dodatek możemy wykorzystać białe rękawiczki; warto, aby ubrania zakładane pod spód kostiumu również były białe, spotęguje to efekt.

Równie łatwo możesz przygotować strój dyni – wykorzystaj w tym celu pomarańczową tkaninę; dla dziewczynki postaraj się o pomarańczową spódniczkę, dla chłopca będą to spodnie w tym samym kolorze. Czarnym flamastrem namaluj na koszulce charakterystyczne oczy, nos i uśmiech dyni. Możesz również pomalować twarz we wzór imitujący halloweenoową dynię, wykorzystując specjalne, bezpieczne farbki.

Strój kościotrupa również przygotujesz w domowych warunkach, choć tutaj musimy wykazać się troszkę większą precyzją. Bazą takiego kostiumu będą czarne legginsy i czarna, dopasowana bluzka z długim rękawem. Warto wydrukować sobie z Internetu szablon takiego kościotrupa, a następnie wyciąg go ostrym nożykiem. Kartki w wyciętym wzorem przykładamy do czarnej koszulki i legginsów; potrzebujemy pędzla, którym będziemy nanosić białą farbę w puste miejsca w szablonach. Przed nałożeniem kolejnych warstw, upewnij się, że farba całkowicie wyschła.

Kolejną, prostą w przygotowaniu propozycją będzie strój zombie. Wystarczy wykorzystać stare ubrania oraz farbkę imitująca krew. Ubrania należy postrzępić i podziurawić, tak aby wyglądały na zniszczone. Następnie nanosimy tu i ówdzie trochę sztucznej krwi. Uzupełnieniem stroju będzie odpowiedni makijaż, tutaj również możemy wykorzystać sztuczną krew.

Z czarnego brystolu można przygotować wszelkie drobne atrybuty – czapki, długie nosy, buty, kajdanki i wiele innych. Jedyne, co nas ogranicza w stworzeniu własnych strojów to wyobraźnia.

Niezapomniane zabawy halloweenowe dla dzieci

Aby dzieci jeszcze przez następne kilka tygodni wspominały halloweenowe spotkanie, należy przygotować zawczasu kilka ciekawych atrakcji. Dobrym pomysłem będzie wybranie kilku z najpopularniejszych przygotowanych poniżej:

  • Łowienie jabłek to klasyczna zabawa, która sprawia dzieciom sporo frajdy. Do dwóch misek należy wlać wodę, a następnie umieścić po jednym jabłku. Zadanie poleca na wyłowieniu owocu bez użycia rąk za to jedynie przy pomocy ust. Kto pierwszy tego dokona, ten wygrywa.
  • Zabawę w mumię zaczynamy od dobrania dzieci w pary. Będziesz potrzebować dużo rolek papieru toaletowego, ponieważ każda z par musi dostać po jednej. Następnie jedno z dzieci ma owinąć drugie, wykorzystując całą rolkę. Podobnie jak wyżej, kto pierwszy, ten lepszy!
  • Warto zaproponować kalambury w upiornej wersji; każda przedstawiana postać (oczywiście bez użycia słów) powinna być straszna. Na karteczkach powinny zatem znaleźć się wampir, wilkołak, duszki czy nietoperze. Dla zwycięzców należy przygotować prezenty lub drobne upominki. Doskonale sprawdzą się cukierki lub ciasteczka.
  • Opowiadanie strasznych opowieści zaangażuje każdego uczestnika przyjęcia halloweenowego. Wystarczy, że usiądziecie wszyscy w kółeczku i zgasicie światło. Jedno z dzieci bierze do ręki latarkę, a światło kieruje na swoją twarz i opowiada początek jakiejś strasznej historii. Kolejne dzieci po kolei przejmują latarkę i wymyślają dalszą część historii. Każdy dopowiada tylko jedno zdanie; powstanie dzięki temu oryginalna opowieść, a dzieci będą mogły wykazać się bogatą wyobraźnią. Można zachęcić rodziców do wzięcia udziału w tworzeniu wspólnej historii.
  • Teatr cieni w wersji halloweenowej polega na wycięciu z kartek czarnego papieru typowych dla tego dnia postaci (nietoperzy, wiedźmy, ducha itp.) oraz umieszczeniu ich na patyczkach. Po zgaszeniu światła, przy użyciu latarek stworzycie wspaniały teatr upiornych cieni.
  • Możemy postawić na dowolne zabawy na urodziny dla dzieci – wystarczy, że zmienimy trochę motyw. Może to być karaoke ze strasznymi piosenkami dla dzieci, wspólne pieczenie łakoci w kształcie np. duchów, kolorowanie i rysowanie bohaterów halloweenowych czy gra w czółko z upiornymi postaciami

Pomysły na dekoracje i ozdoby na imprezę halloweenową dla dzieci

Aby impreza Halloween była udana, należy zadbać, aby miejsce zabawy dla dzieci było przerażająco udekorowane. Najważniejszą dekoracją będą dynie i lampiony z nich wykonane – to one grają tego dnia pierwsze skrzypce. Zaangażujmy nasze pociechy w wycinanie świeżej dyni, to świetna zabawa. Wycięty cały miąższ z dyni może posłużyć jako element pysznej i zdrowej przekąski, na przykład smoothie. W sklepach możemy również spotkać lampiony w kształcie dyni wykonane z tworzywa sztucznego, na baterie. Oprócz tego możemy zakupić w sklepie bądź przygotować samodzielnie papierowe girlandy w kształcie duszka lub dyni; to tani i prosty sposób na podkreślenie charakteru imprezy.

Warto pamiętać, że własnoręcznie przygotowane wypieki stanowią idealną dekorację halloweenową. Babeczki w kształcie pająków, upiorne, kruche ciasteczka duchy, czy mini brownie z tabliczką RIP zrobią na dzieciach duże wrażenie. W Internecie znajdziemy również instrukcje, jak wykonać halloweenowe ciasteczka w kształcie… paluchów wiedźmy czy gałek ocznych. Aby nie karmić dzieci jedynie słodyczami warto postawić też na zdrowe dania i przekąski, jak np. na czarną pizzę z dodatkiem jadalnego węgla. Z czarnych oliwek możemy przygotować kapelusz czarownicy, zaś z białego sera twarz, szyję i ręce. Dodatkowo warto zadbać o tematyczne kubki, serwetki czy talerzyki, a wszystko z motywem upiorów i dyni. Strach się bać!

Jak zorganizować firmową wigilię, aby pracownicy chętnie w niej uczestniczyli? Sprawdzone porady!

Wigilia firmowa może być świetną okazją do integracji oraz polepszenia samopoczucia członków Twojego zespołu. Pracownicy bardzo cenią sobie takie imprezy – pod warunkiem, że zapewniają komfortową i przyjazną atmosferę. Dobrze zaplanowane świąteczne spotkanie wigilijne...

11 pomysłów na wigilię firmową – jak zachwycić swoich pracowników? Sprawdzone metody!

Organizacja spotkania wigilijnego w firmach stała się normą. To świetna forma integracji oraz okazja do polepszenia relacji w naszym zespole. Pracodawcy odkryli drzemiący w takich eventach potencjał – żeby jednak w pełni go wykorzystać, warto wdrożyć kilka pomocnych...

Pomysł na imprezę firmową – zaskocz swoich pracowników niezapomnianym spotkaniem integracyjnym!

Nowoczesny pracodawca kładzie szczególny nacisk na dobre relacje w swojej grupie oraz na wizerunek swojej marki. Jednym ze sposobów na wzmocnienie więzi między pracownikami, jest organizacja eventów firmowych. Pomysły na imprezę integracyjną mogą być niezwykle...

Sprawdź, dlaczego impreza firmowa jest idealnym sposobem na integrację zespołu!

Doskonale przygotowane firmowe imprezy integracyjne to nie tylko dobra zabawa – tak naprawdę niosą za sobą szereg korzyści. Dzięki takim eventom pracownicy integrują się, mają szansę na szczere rozmowy i nawiązanie bliższych relacji. Odpowiednio dobrane zabawy i...

Jak wygląda organizacja imprez firmowych? Sprawdź, jak przygotować niezapomniane spotkanie!

Organizacja imprez integracyjnych to doskonała okazja do pogłębienia wzajemnych relacji i komunikacji wśród pracowników. Zgrany team to klucz do sukcesu każdej firmy. Warto zatem wdrażać kroki umożliwiające lepsze poznanie się, ale również chwilowe oderwanie się od...

0 komentarzy