Kreatywne pomysły na prezent dla dziecka – co warto kupić? Najciekawsze pomysły dla dzieci w różnym wieku

mar 3, 2022 | Poradnik | 0 komentarzy

Na rynku od wielu lat pojawiają się coraz ciekawsze zabawki i akcesoria, które idealnie sprawdzają się jako prezent dla dzieci. Kolejna lalka lub samochodzik mogą nie brzmieć zachęcająco do zabawy. Co jednak wybrać spośród ogromu możliwości, aby stało się to ulubioną zabawką, a nie kolejnym nietrafionym przedmiotem odłożonym na półkę? Przedstawiamy najfajniejsze zabawki dla dzieci w różnym wieku, dla dziewczynek i dla chłopców. Dzień Dziecka, urodziny czy zwykłe odwiedziny – jeśli chcesz sprawić dziecku niezapomniane wrażenia, obowiązkowo przeczytaj!

Kreatywne pomysły na prezenty – na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, jaka powinna być odpowiednia zabawka dla ciekawego świata dziecka, to musisz pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Warto, aby wszystkie przedmioty ofiarowywane dzieciom były przede wszystkim wysokiej jakości, czyli z dobrych materiałów, funkcjonalne, a jeśli się uda, to nawet wykonane w nietuzinkowy sposób. Pamiętaj, aby zawsze dobierać też zabawkę odpowiednio do wieku dziecka. Nie ma nic gorszego, niż przyniesiony upominek, który jest jeszcze nieodpowiedni (np. zbyt małe elementy dla maluszka) lub dawno po czasie (np. za łatwe klocki dla dużego dziecka).

Dobrze też, kiedy zabawkę można wykorzystać na wiele sposobów i spędzić przy niej wiele godzin podczas niezobowiązującej nauki lub radosnej zabawy. Dodatkowym plusem jest to, że razem z dzieckiem może z niej korzystać więcej osób (rodzice i rodzeństwo lub przyjaciele podczas np. kinderbalu). W obecnych czasach odchodzi się też od tych podarunków, które błyskają kolorowym światłem, wydają głośne dźwięki i poruszają się na różne sposoby. Wynika to z tego, że prosta zabawka pobudza kreatywność i wyobraźnię dziecka, dzięki czemu samo będzie mogło ustalić w danym momencie, co chce stworzyć za pomocą otrzymanego przedmiotu. Warto też wybierać takie podarunki, dzięki którym można połączyć zabawę z nauką i poznawaniem świata. Tak spędzony czas z pewnością wpłynie korzystnie na umysł dziecka.

Młodsze dzieci i fajne pomysły na prezenty

Dzieci rozwijają się w niesamowitym tempie, dlatego przygotowaliśmy przykładowe pomysły na prezenty z podziałem na wiek obdarowywanych.

Prezenty dla niemowlaka

 • Karty lub książeczki kontrastowe

Dla nowonarodzonych dzieci najlepszym pomysłem na prezent są karty lub książeczki kontrastowe. Mają one kolor czarno-biały i przedstawiają różne wzory. Służą do stymulacji wzroku u najmłodszych. Warto wybrać takie, które zostały wykonane z grubej tektury, dzięki czemu nie zniszczą się szybko podczas zwykłego użytkowania czy nawet podgryzania przez dziecko.

 • Stojak edukacyjny

Dla najmłodszych dzieci świetna zabawa polega zupełnie na czymś innym, niż dla tych starszych. Dobrym pomysłem jest zakup stojaka edukacyjnego w kolorach czarno-białych. Wystarczy położyć dziecko na kocyku i umieścić nad nim zabawkę. W ten sposób można wspierać koordynację ręka-oko, stymulację wzroku oraz małą i dużą motorykę. Jest to również prezent na wiele miesięcy – młodsze dzieci będą tylko obserwować, starsze z kolei łapać i bawić się przy mocy dłoni i stóp.

 • Zabawki sensoryczne

Ostatnimi czasy zabawki sensoryczne są bardzo na topie – wspomagają rozwój dziecka, jak również pomagają mu poznawać świat oraz własne zmysły. Warto tutaj zaznaczyć, że dostępne są zabawki dla dzieci w różnym wieku i o różnym stopniu trudności, dlatego przed zakupem należy zastanowić się lub zapytać sprzedawcę o radę, czy ta konkretna zabawka będzie odpowiednia dla maluszka. Dla najmłodszych sprawdzą się np. piłeczki wykonane z prawdziwego drewna, które mają w środku różne wypełnienie – lusterko, szeleszczące kuleczki czy mięciutki materiał.

Prezenty dla dzieci w wieku 1-3 lata

 • Drewniane klocki

Klocki są doskonałym prezentem już od kilkudziesięciu lat. Dzieci mogą z nich zbudować, co tylko im fantazja podpowie. Początkowo mogą to być małe domki, ale wraz z wiekiem zaczną rozrastać się do wielkości miast i osad. Rynek w tej kategorii jest bardzo obszerny. Można wybrać zwykłe, drewniane klocki, można kupić też kolorowe i plastikowe.

 • Sensoryczna tablica manipulacyjna

Jak już wspominaliśmy, zabawki sensoryczne dla dzieci to świetny pomysł, pod warunkiem, że będą dostosowane do wieku i poziomu skomplikowania. Dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym sprawdzą się doskonale tablice manipulacyjne, które składają się w głównej mierze z zatrzasków i zasuwek. Tego rodzaju zabawka jest interesująca, wpływa na pobudzanie szarych komórek oraz kształtowanie umysłu. Co najważniejsze, posłuży przez bardzo długi czas – od momentu pierwszego zainteresowania, poprzez pierwsze próby zabawy, aż do kontrolnego sprawdzenia swoich pozyskanych umiejętności.

 • Skrzynka z narzędziami dla dzieci

Innym ciekawym pomysłem jest podarowanie dziecku skrzynki z drewnianymi narzędziami. Sprawdzi się ona zarówno w przypadku dziewczynek, jak i chłopców, ponieważ można z drewnianych desek z otworami układać różne kształty i konstrukcje za pomocą śrubek i nakrętek. Taka zabawa rozwinie zdolności manualne, myślenie logiczne i przestrzenne, jak również zmysł techniczny. Zabawki mają zaokrąglone kształty i są całkowicie bezpieczne dla dzieci.

Prezenty dla dzieci w wieku 4-6 lat

 • Drewniane domino

Dla dzieci w wieku przedszkolnym, doskonałym prezentem będzie domino w różnych kolorach z dodatkowymi elementami jak huśtawki, wiatrak, dzwoneczki, wisząca kulka, zjeżdżalnie, schody, mosty i wszystkie inne atrakcje, które urozmaicają tor. Dzięki tym dodatkowym elementom znane do tej pory domino wkracza na zupełnie inny wymiar, a można nawet stwierdzić, że w takiej formie jest to zabawa dla całej rodziny. Układanie wymaga ogromnej precyzji, logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej.

 • Miasteczko z kolejką

Innym ciekawym pomysłem na prezent jest dobrze znane wszystkim drewniane miasteczko z kolejką, ale w udoskonalonej, nowoczesnej formie. Mnóstwo kolorów i możliwości, na które składają się zadaszone stacje, sklepy, miejsca z zielenią oraz oczywiście drogi i kolejki, samochody. Taki prezent to zabawa na wiele godzin, ponieważ tylko umysł jest ograniczeniem w tym przypadku. Pobudza kreatywność i nadaje się do zabawy dla więcej niż jednego dziecka.

 • Sznureczki Wikki Stix

Sznureczki składają się z wosku i są niezwykle plastyczne – można je zgniatać, wyginać, plątać, ciąć, odrywać, przyklejać i tworzyć z nich płaskie i przestrzenne figury. Są w różnych kolorach i jest ich naprawdę bardzo dużo, dzięki czemu można zrealizować z nimi mnóstwo pomysłów jednocześnie. Idealnie sprawdzają się zarówno w nauce, jak i zabawie.

Ciekawe pomysły na prezenty dla starszych dzieci

 • Klocki konstrukcyjne

Starsze dzieci powyżej 6. roku życia są już bardziej świadome otaczającego je świata i mają większą sprawność manualną. Nie trzeba również obawiać się, że połkną małe elementy. Z tego też powodu, dobrym pomysłem jest zakup klocków konstrukcyjnych o różnych rozmiarach. Doskonale sprawdzą się też znane wszystkim klocki LEGO. Pobudzają kreatywność, udoskonalają sprawność manualną oraz pogłębiają skupienie. Taka zabawa to też doskonały czas na zrelaksowanie się i wyciszenie.

 • Gry planszowe

Dla większych dzieci można też pokusić się o taki prezent jak np. gra planszowa czy inne gry typu jenga. Takie prezenty dla dzieci pomagają im rozwijać się na wielu płaszczyznach, dostarczają wielu emocji i niezapomnianej zabawy. Często dzięki potrzebie większej liczby graczy pozwalają na spędzenie czasu wspólnie z członkami rodziny, dzięki czemu doskonale wpływa na relacje z najbliższymi.

 • Książka kucharska dla dzieci

Świetnym pomysłem na prezent jest książka kucharska dla dzieci. Na rynku można znaleźć wiele różnych pozycji, a jedną z polecanych jest „Gotuj z Alą i Antkiem”. W ten sposób dziecko zdobędzie przydatne życiowe umiejętności, poćwiczy czytanie, nauczy się samodzielności, by w efekcie otrzymać przepyszne słodkości. Prezent sprawdzi się zarówno dla początkujących, małych kucharzy, łasuchów, jak i dzieci, które są jeszcze na bakier z jedzeniem.

Jak zorganizować firmową wigilię, aby pracownicy chętnie w niej uczestniczyli? Sprawdzone porady!

Wigilia firmowa może być świetną okazją do integracji oraz polepszenia samopoczucia członków Twojego zespołu. Pracownicy bardzo cenią sobie takie imprezy – pod warunkiem, że zapewniają komfortową i przyjazną atmosferę. Dobrze zaplanowane świąteczne spotkanie wigilijne...

11 pomysłów na wigilię firmową – jak zachwycić swoich pracowników? Sprawdzone metody!

Organizacja spotkania wigilijnego w firmach stała się normą. To świetna forma integracji oraz okazja do polepszenia relacji w naszym zespole. Pracodawcy odkryli drzemiący w takich eventach potencjał – żeby jednak w pełni go wykorzystać, warto wdrożyć kilka pomocnych...

Pomysł na imprezę firmową – zaskocz swoich pracowników niezapomnianym spotkaniem integracyjnym!

Nowoczesny pracodawca kładzie szczególny nacisk na dobre relacje w swojej grupie oraz na wizerunek swojej marki. Jednym ze sposobów na wzmocnienie więzi między pracownikami, jest organizacja eventów firmowych. Pomysły na imprezę integracyjną mogą być niezwykle...

Sprawdź, dlaczego impreza firmowa jest idealnym sposobem na integrację zespołu!

Doskonale przygotowane firmowe imprezy integracyjne to nie tylko dobra zabawa – tak naprawdę niosą za sobą szereg korzyści. Dzięki takim eventom pracownicy integrują się, mają szansę na szczere rozmowy i nawiązanie bliższych relacji. Odpowiednio dobrane zabawy i...

Jak wygląda organizacja imprez firmowych? Sprawdź, jak przygotować niezapomniane spotkanie!

Organizacja imprez integracyjnych to doskonała okazja do pogłębienia wzajemnych relacji i komunikacji wśród pracowników. Zgrany team to klucz do sukcesu każdej firmy. Warto zatem wdrażać kroki umożliwiające lepsze poznanie się, ale również chwilowe oderwanie się od...

0 komentarzy