Pomysły na wyjście z kościoła lub urzędu młodej pary – najciekawsze i sprawdzone rozwiązania

sie 15, 2022 | Poradnik, Ślub i wesele | 0 komentarzy

Wyjście z kościoła pary młodej jest jednym z ważniejszych momentów w dniu ślubu. To właśnie wtedy, po raz pierwszy pokazuje się ona wszystkim zaproszonym gościom już nie jako narzeczeni, a małżonkowie. Jest to też piękny moment do uwiecznienia na fotografiach ślubnych. Warto zatem zadbać o szczególną i wyjątkową oprawę, by dzięki temu jeszcze bardziej podkreślić piękno i magię tej chwili. Do najpopularniejszych sposobów możemy zaliczyć obsypywanie pary młodej ryżem lub monetami. Jakie jeszcze pomysły można urzeczywistnić podczas wyjścia z kościoła lub urzędu pary młodej? Co sprawdzi się w sytuacji, jeśli ksiądz lub urzędnik nie pozwoli na obrzucanie zakochanych symbolicznymi drobiazgami? Zapraszamy do lektury!

Efektowne wyjście z kościoła i obsypywanie młodej pary a tradycja

Przyjęło się, że zgodnie z naszą polską tradycją, po zakończeniu ślubu goście weselni pozostają na swoich miejscach w urzędzie czy kościele, z kolei para młoda wychodzi wraz ze świadkami jako pierwsza z budynku. W ten sposób mogą się od razu ustawić, aby zaproszeni goście mogli złożyć im życzenia. Skąd zatem wziął się coraz częściej spotykany zwyczaj, jakim jest czekanie gości przed budynkiem i wychodzenie przez parę młodą jako ostatnią? Takie spektakularne rozwiązanie na zakończenie ceremonii zostało zaczerpnięte z amerykańskich filmów, gdzie młodzi małżonkowie są witani i obsypywani przez zaproszonych w widowiskowy sposób, co jest już traktowane jako pierwsze atrakcje ślubne. Warto wykorzystać taką możliwość, nawet jeśli będzie to małe przyjęcie weselne do 50 osób.

W momencie, kiedy para młoda pojawia się w drzwiach, zgromadzeni mogą zacząć sypać ryżem, drobnymi monetami czy kolorowym konfetti ślubnym. To, co spadnie na głowy małżonków jest ściśle związane z symboliką i kulturą. Jakie mają znaczenie poszczególne wybory na obsypywanie zakochanych?

  • sypanie ziarnem i zbożem na wyjście z kościoła pary młodej oznacza dostatek i płodność w małżeńskim życiu,
  • sypanie ryżem na parę młodą podczas wyjścia z budynku związane jest z płodnością i życzeniem przez gości licznego potomstwa, jak również szczęścia i miłości,
  • obsypywanie nowożeńców monetami symbolizuje dostatek i dobrobyt w życiu, ale tylko w sytuacji, kiedy zakochani pozbierają z powrotem wszystkie wyrzucone monety.

Jak można sobie wyobrazić, sypanie ryżem, płatkami kwiatów czy monetami, kiedy para młoda wychodzi z kościoła lub urzędu, może być sposobem na piękne i efektowne wyjście, które z pewnością zostanie nie tylko zapamiętane przez zakochanych i zgromadzonych gości, ale też zostanie uwiecznione na zdjęciach ślubnych. Należy też wspomnieć, że popularne niegdyś wypuszczanie gołębi jest obecnie coraz częściej piętnowane, ponieważ specjalnie przygotowane do tego ptaki nie potrafią latać i często umierają na dachach budynków. Ciekawe powitanie nowożeńców po ceremonii będzie miłym gestem nie tylko po zakończeniu ślubu kościelnego, ale też cywilnego czy ślubu humanistycznego.

Jak zaplanować wyjście młodej pary z kościoła lub urzędu?

Jeśli podczas ceremonii dla zapewnienia sobie wygody panna młoda nie trzymała swoich kwiatów to warto, żeby przed wyjściem z budynku świadkowa pamiętała o oddaniu bukietu ślubnego w ręce panny młodej. Dzięki temu w tak pamiętnej chwili mężatka będzie miała kompletny strój i dodatki. Aby wyjście z kościoła zostało dobrze przygotowane, niezbędna będzie pomoc świadków lub wedding plannera, którzy poinstruują zgromadzonych gości, aby nie czekali na swoich miejscach, aż wyjdą zakochani, ale od razu, wraz z odegraniem marsza weselnego Mendelsona wyszli z budynku i ustawili się w dwóch rzędach. Dobrze jest też wcześniej upewnić się, czy pogoda umożliwia bajkowe wyjście z kościoła pary młodej. W przeciwnym razie zachęcenie gości do stania w deszczu przed budynkiem może okazać się nie lada wyzwaniem.

Najlepiej będzie, jeśli goście ustawią się w dwóch rzędach tworząc tunel, w którym będą mogli przejść zakochani. Takie ustawienie i rozdanie wybranych rekwizytów może nieco potrwać, dlatego lepiej, żeby nowożeńcy uzbroili się w cierpliwość i zaczekali dłużej w kościele lub urzędzie. Ostatecznie jednak i tak najważniejsza będzie synchronizacja, a na fotografiach najlepiej sprawdzi się szczera radość i uśmiechnięte twarze Waszych gości.

Sposób na wyjście z kościoła pary młodej a fotograf ślubny

Jeśli jako para młoda, świadkowie lub goście weselni planujemy przygotować efektowne wyjście z kościoła, to należy pamiętać, aby fotograf ślubny został uprzedzony o tym fakcie odpowiednio wcześniej. Jeśli nie ma możliwości, aby poinformować go ze znacznym wyprzedzeniem, bo np. jako goście nie mamy kontaktu do podwykonawcy lub wedding plannera, to obowiązkowo należy zrobić to jeszcze przed ceremonią ślubną.

Dlaczego jest to tak ważne? Zadbanie o piękne wyjście z kościoła pary młodej może być cudowną niespodzianką dla samych zainteresowanych, ale należy uprzedzić o takich planach fotografa, aby ten mógł w odpowiednim momencie ustawić się i przygotować obiektywy. Tak przygotowana organizacja będzie nie tylko wspominana z uśmiechem na ustach, ale też zostanie uwieczniona na profesjonalnych zdjęciach ślubnych.

Sypanie ryżem i ziarnem na wyjście z kościoła pary młodej

Sypanie ryżem podczas wyjścia z kościoła pary młodej należy do jednych z najpopularniejszych sposobów na powitanie nowożeńców, którzy wkraczają właśnie w małżeńską, wspólną przyszłość. Jak już zostało wspomniane, ryż jest symbolem płodności, szczęścia i miłości. Taki tradycyjny wybór na wyjście z kościoła jest bardzo tani, powszechnie dostępny i łatwy w wykorzystaniu. Jeśli marzy nam się jednak urozmaicenie, to nowoczesnym sposobem może być wykorzystanie ziaren zamiast ryżu. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku ślubów w styl boho lub rustykalnym. Co więcej, pozostawione na ziemi ziarno może posłużyć ptakom jako zdrowe pożywienie.

Rzucanie monetami na wyjście z kościoła pary młodej

Innym popularnym zwyczajem na zakończenie ceremonii ślubnej jest obrzucanie pary młodej małymi, złotymi monetami. Tego rodzaju tradycja symbolizuje dostatek w małżeństwie i sporą ilość gotówki, ale tylko w sytuacji, kiedy zostaną podniesione z ziemi wszystkie monety. W takim zbieraniu mogą pomóc zakochanym zgromadzeni goście, co będzie odstresowującym i rozluźniającym zajęciem.

Obsypywanie pary płatkami kwiatów żywych lub suszonych

Płatki kwiatów same w sobie przywodzą na myśl miłość, romantyzm oraz wprowadzają w odświętny nastrój. Wyrzucenie ich w powietrze nad głowami wychodzącej z kościoła pary młodej może być pięknym gestem, a różnokolorowe kwiaty będą doskonale prezentować się na zdjęciach ślubnych. Do dyspozycji mamy suszone i żywe płatki kwiatów, i bez względu na to, na które się zdecydujemy, możemy przygotować je samemu lub kupić w kwiaciarniach, sklepach z dekoracjami do domu.

Suszone płatki kwiatów nie stanowią niebezpieczeństwa dla strojów pary młodej, jak może się to zdarzyć w przypadku żywych płatków kwiatów. Panny młode zazwyczaj ubrane są w białe lub bardzo jasne suknie ślubne, co w połączeniu z kolorowym sokiem kwiatów może zakończyć się nieprzewidzianą katastrofą. Nie chcemy przecież, żeby panna młoda na przyjęciu miała ubrudzoną suknię w wielokolorowe plamy.

Naturalne konfetti na wyjście z kościoła lub urzędu

Jeśli sypanie kwiatów na wyjście z kościoła jest zbyt kosztowne lub ryzykowne (w obawie o stroje gości i nowożeńców) to alternatywą może być naturalne konfetti. W tym przypadku największą popularnością cieszy się suszona lawenda pakowana w małych woreczkach. Takie paczuszki rozdane gościom przed ceremonią będą aromatycznie pachnieć w budynku, z kolei wysuszone kwiatki podczas rozrzucania nie będą brudzić. Naturalne konfetti nadają romantycznego, rustykalnego klimatu i nie są groźne dla środowiska czy ptaków. Zamiast suszonych ziół można wykorzystać powycinane w małe kształty liście lub zebrane małe kwiatki polne.

Takie idealne, naturalne konfetti można z łatwością zrobić samemu na kilka tygodni przed ślubem lub kupić w specjalistycznym sklepie z ziołami (jeśli zależy nam na konkretnych roślinach i kwiatach). Oczywiście ostateczny koszt będzie się znacznie różnić jeśli pokusimy się zakupić susz, a nie własnoręcznie zebrać i ususzyć zioła.

Papierowe, spadające konfetti ślubne

Strzelanie konfetti na wyjście z kościoła lub urzędu i towarzyszący temu niespodziewany huk sprawiają, że na twarzach młodych pojawiają się spontaniczne miny i szczere uśmiechy. Moment ten jest bardzo przydatny, ponieważ towarzyszący stres może sparaliżować zakochanych, a nie warto ukrywać swojej radości w dniu swojego ślubu. Tuby z wyrzutnią konfetti z papieru wyglądają efektownie, są proste w obsłudze i stosunkowo tanie. Co ważne, świadkowie nie muszą rozdawać zakupionych tub każdemu z zaproszonych gości, a jedynie kilku najbliższym znajomym, którzy staną najbliżej drzwi wyjściowych. Na rynku jest obecnie ogromny wybór, jeśli chodzi o kolory i kształty, dzięki czemu można dopasować konfetti do motywu przewodniego wesela: papierowe motylki, gwiazdki, serduszka, kółeczka i w dowolnych kolorach – złote konfetti, białe, czerwone, srebrne.

W tym przypadku należy pamiętać, że po widowiskowym finale papierki wypada posprzątać. Warto też zwrócić uwagę na materiał wykonania – jeśli są foliowe, to mogą być szczególnie niebezpieczne dla zwierząt i ptaków.

Słodkie konfetti dla pary młodej jako alternatywa na wyjście z kościoła

Tak jak ziarno jest jedynie symbolem płodności i dostatku, tak cukierki mogą zapewnić młodej parze rzeczywiste słodkie wejście w nowy, małżeński rozdział życia. I choć oczywiście takie słodkie konfetti będzie trzeba dokładnie posprzątać po finałowej scenie, to w tym przypadku nie trzeba się znacząco o to martwić – na pewno znajdą się ulubieńcy słodyczy wśród dzieci i dorosłych.

O czym warto pamiętać, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie słodkiego konfetti na wyjście z kościoła? Przede wszystkim cukierki nie mogą być zbyt duże i zbyt ciężkie. Mają one być delikatnym i drobnym gestem, a nie ciężkim i latającym niebezpieczeństwem. Nie chcemy przecież uszkodzić fryzury na wesele panny młodej czy nabić komuś siniaka. Lepiej będzie zrezygnować też z czekoladowych cukierków, które pod wpływem temperatury mogą się stopić i wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jakie zatem słodkości będą idealne? Dobrze sprawdzą się słodkie galaretki lub małe, owocowe cukiereczki, które zazwyczaj są wystawione w recepcjach czy poczekalniach.

Efektowne wyjście z kościoła pary młodej a zakaz sypania

Zazwyczaj nikt nie robi parze młodej pretensji za to, że goście obsypali ich na wyjście z kościoła ryżem, monetami czy kwiatami. Większość księży i urzędników jest świadoma, że taka jest po prostu tradycja ślubna i jest nieodzownym elementem zakończenia ceremonii ślubnej. Warto jednak dopytać w trakcie przygotowań, czy taki pomysł nie będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami przeznaczonymi na sprzątanie lub czy w ogóle dana instytucja wyraża na to zgodę. Jeśli pomimo przygotowanych wcześniej ozdób czy konfetti okaże się, że nie ma możliwości, aby wykorzystać je na wyjście z kościoła pary młodej, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby obsypać parę młodą na przykład na koniec pierwszego tańca. Aby uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych sytuacji, lepiej poinformować o takim zakazie gości podczas wręczania zaproszeń ślubnych.

Czy obsypywanie czymkolwiek pary młodej jest jedynym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na pięknym i widowiskowym zakończeniu ceremonii ślubnej? Absolutnie nie! Jeśli mimo starań i próśb nie udało się uzyskać zgody na obsypywanie, to zgromadzeni goście mogą jeszcze wykorzystać kilka ciekawych pomysłów.

Bańki mydlane jako bajkowy pomysł na wyjście z kościoła pary młodej

Choć zazwyczaj bańki mydlane przywodzą na myśl czasy beztroskiego dzieciństwa, to zgodnie podpowiadamy, że z powodzeniem mogą one zostać wykorzystane jako ciekawa dekoracja na wyjście z kościoła. Są one tanie w przygotowaniu lub zakupie, łatwo dostępne, przystępne w obsłudze, nie zanieczyszczają środowiska ani posadzki przed kościołem, a dodatkowo są bajkowym i romantycznym elementem, który będzie prezentować się ciekawie nie tylko w rzeczywistości, ale też na zdjęciach.

Takie bańki mydlane można przygotować samemu lub kupić przez internet w specjalnych sklepach z dodatkami weselnymi. Warto też wcześniej przetestować dokładnie płyn użyty do tworzenia latających baniek mydlanych, aby podczas pękania lub kontaktu nie pozostawiał plam na ubraniach i skórze pary młodej oraz zaproszonych gości.

Zimne ognie jako nietuzinkowy pomysł na wyjście z kościoła pary młodej

Zimne ognie znane są wszystkim od wielu, wielu lat. Dotychczas były wykorzystywane przede wszystkim na imprezach noworocznych lub przyjęciach karnawałowych. Ostatnimi czasy wracają jednak do łask i z powodzeniem można je znaleźć na ślubach i weselach. Zimne ognie pięknie prezentują się podczas pierwszego tańca, krojenia tortu, pamiątkowego zdjęcia a nawet podczas wyjścia z kościoła lub urzędu pary młodej. W tym przypadku ważna jest jednak pora dnia i poziom nasłonecznienia. Takie dekoracje są niezwykle widowiskowe wieczorem lub nocą, czyli po zachodzie słońce. Jeśli zgodnie z planem ceremonia ma się zakończyć późnym popołudniem, to jak najbardziej można wykorzystać zimne ognie na powitanie nowożeńców przed budynkiem.

W sklepach można znaleźć zimne ognie różnego rodzaju. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na czas ich spalania – najlepiej sprawdzą się długie i grube. Dzięki temu para młoda zdąży spokojnie wyjść z kościoła i przejść przez szpaler, a fotograf ślubny uchwyci najważniejsze momenty bez stresu, że komuś zdążył się już wypalić trzymany w dłoni atrybut.

Różdżki ze wstążkami na wyjście z kościoła lub urzędu

Bardzo romantycznym, bajkowym i subtelnym pomysłem na wyjście z kościoła pary młodej mogą okazać się różdżki ze wstążkami, które trzymane w górze przez zaproszonych gości powiewają delikatnie na wietrze. Takie różdżki można kupić w specjalnych sklepach z dekoracjami i atrybutami ślubnymi lub zrobić samemu (zwłaszcza jeśli planujemy kameralne wesele). Wystarczy tylko kupić patyczki o długości około 50 cm i przymocować do nich, na jednym końcu wstążki. Jeśli istnieje taka możliwość, to dobrze jest dopasować kolory tasiemek do kolorów przewodnich przyjęcia. Dzięki temu taki mały akcent wprawi gości w rytm późniejszej, weselnej zabawy. W tym przypadku niezbędne będzie poproszenie świadków, aby rozdali różdżki gościom podczas ustawiania się w dwóch rzędach.

Szpaler ze szpadlami, toporkami strażackimi, różami dla pary młodej

Szpaler na wyjście z kościoła z wzniesionymi do góry przedmiotami jest wykorzystywany zazwyczaj w przypadku takich par, gdzie jedno z nowożeńców jest policjantem, żołnierzem, strażakiem (po prostu należy do służb mundurowych). Zazwyczaj zaproszeni współpracownicy przychodzą na ślub w odświętnych mundurach i z odpowiednimi swojemu zawodowi rekwizytami.

Na czym polega szpaler? Po zakończeniu ceremonii mundurowi wychodzą przed budynek i ustawiają się w dwóch rzędach, by chwilę później na ustaloną wcześniej komendę podnieść w górę na przykład szable, które utworzą przypominający z daleka tzw. „daszek”. Przez stworzony w ten sposób tunel, para młoda wydostaje się z budynku. Zgodnie z tradycją żołnierze wznoszą do góry szable, zaś strażacy toporki strażackie. Coraz częściej można też zobaczyć wiosła lub inne, podobne kształtem przedmioty, które mogą nawiązywać do zawodu lub zainteresowania. Z tego też powodu, stworzenie szpaleru możliwe jest też z nart, kasków motocyklowych, odpalonych rac, flag sędziowskich, rakiet do tenisa czy nawet róż. Te ostatnie są szczególnie chętnie wykorzystywane w sytuacjach, kiedy pary młode nie są związane ani z powyższymi zawodami, ani zainteresowaniami.

Jak zorganizować firmową wigilię, aby pracownicy chętnie w niej uczestniczyli? Sprawdzone porady!

Wigilia firmowa może być świetną okazją do integracji oraz polepszenia samopoczucia członków Twojego zespołu. Pracownicy bardzo cenią sobie takie imprezy – pod warunkiem, że zapewniają komfortową i przyjazną atmosferę. Dobrze zaplanowane świąteczne spotkanie wigilijne...

11 pomysłów na wigilię firmową – jak zachwycić swoich pracowników? Sprawdzone metody!

Organizacja spotkania wigilijnego w firmach stała się normą. To świetna forma integracji oraz okazja do polepszenia relacji w naszym zespole. Pracodawcy odkryli drzemiący w takich eventach potencjał – żeby jednak w pełni go wykorzystać, warto wdrożyć kilka pomocnych...

Pomysł na imprezę firmową – zaskocz swoich pracowników niezapomnianym spotkaniem integracyjnym!

Nowoczesny pracodawca kładzie szczególny nacisk na dobre relacje w swojej grupie oraz na wizerunek swojej marki. Jednym ze sposobów na wzmocnienie więzi między pracownikami, jest organizacja eventów firmowych. Pomysły na imprezę integracyjną mogą być niezwykle...

Sprawdź, dlaczego impreza firmowa jest idealnym sposobem na integrację zespołu!

Doskonale przygotowane firmowe imprezy integracyjne to nie tylko dobra zabawa – tak naprawdę niosą za sobą szereg korzyści. Dzięki takim eventom pracownicy integrują się, mają szansę na szczere rozmowy i nawiązanie bliższych relacji. Odpowiednio dobrane zabawy i...

Jak wygląda organizacja imprez firmowych? Sprawdź, jak przygotować niezapomniane spotkanie!

Organizacja imprez integracyjnych to doskonała okazja do pogłębienia wzajemnych relacji i komunikacji wśród pracowników. Zgrany team to klucz do sukcesu każdej firmy. Warto zatem wdrażać kroki umożliwiające lepsze poznanie się, ale również chwilowe oderwanie się od...

0 komentarzy