Sprawdź, jak zorganizować wesele w czasie pandemii

sty 14, 2022 | Poradnik, Ślub i wesele | 0 komentarzy

Organizacja wesela w czasie pandemii może przyprawić o zawrót głowy. Ciągle zmieniające się obostrzenia, niepewna sytuacja i możliwość zarażenia najbliższych podczas tego wyjątkowego dnia. Wielu nowożeńców wciąż się zastanawia i waha, a my podpowiadamy, jak zorganizować wesele w pandemii!

Wesele w trakcie pandemii

Zorganizowanie wesela nigdy nie należało do najłatwiejszych zadań, a podczas pandemii COVID-19 przygotowanie wyjątkowej uroczystości, która na zawsze zostanie w pamięci młodej pary i gości jest jeszcze trudniejsze. Ciągle zmieniające się obostrzenia, a także rosnąca i na przemian malejąca liczba zachorowań sprawiają, że wszystko staje się niepewne – począwszy od daty ślubu aż do momentu witania gości na sali weselnej. Wiele par zastanawia się, czy wesele w czasie pandemii to na pewno dobry pomysł. Jeśli przyszli nowożeńcy dostosują się do panujących obostrzeń, a goście jak i osoby obsługujące zadbają o bezpieczeństwo, to nie należy się martwić o organizację wesela w tym niepewnym czasie. Zatem jak zorganizować wesele w czasie pandemii?

Organizacja wesela w trakcie pandemii – ile osób może uczestniczyć w przyjęciu?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, ile gości można zaprosić w danym okresie na ślub cywilny lub kościelny i wesele. Od początku 2022 roku obowiązują nowe zasady w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, które dotyczą również organizacji wesel. Do 31 stycznia obowiązuje zakaz organizowania uroczystości rodzinnych, imprez, spotkań i zebrań z wyjątkiem imprez do 25 osób. Warunkiem jest, że odbywają się one na świeżym powietrzu albo w miejscu zamieszkania organizatora imprezy, czyli w lokalu czy budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania. Do powyższego limitu uczestników nie wlicza się zarówno organizatora jak i osób wspólnie zamieszkujących, czyli jego domowników. Kameralne wesele w domu nie musi zatem stać pod znakiem zapytania, może odbyć się zimą bez większych przeszkód.

Osoby zaszczepione nie są wliczane do limitu liczby gości na weselu

Co w przypadku osób, które jeszcze w tym miesiącu planują zorganizować duże przyjęcie? Z aktualnych obostrzeń wyłączone są również imprezy lub spotkania do 100 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży. Przyszli małżonkowie, którzy nie planowali zaproszenia więcej niż setki gości, mogą zatem spać spokojnie. Co więcej, do limitów osób przebywających na określonej powierzchni w budynkach, obiektach i w pomieszczeniach nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Aby tak się stało, każdy z zaszczepionych w sytuacji, kiedy zostanie o to poproszony, powinien okazać potwierdzenie takiego szczepienia na przykład poprzez unijny certyfikat cyfrowy COVID. Podobna sytuacja ma miejsce w urzędach stanu cywilnego (gdzie maksymalna liczba gości jest ustalana indywidualnie przez każdy z urzędów) i kościołach podczas udzielania ślubu.

Jeśli zatem przyszli małżonkowie planują zorganizować uroczystość na więcej niż dopuszczalne 100 osób lub ich ślub będzie odbywać się w przestrzeni zamkniętej (w USC lub kościele), to muszą poprosić swoich gości, na przykład podczas wręczania zaproszeń, aby zabrali ze sobą unijne certyfikaty COVID na przyjęcie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo uczestników wesela podczas pandemii?

W całej organizacji i czasie trwania przyjęcia najważniejsze zaraz po miłości i dobrej zabawie powinno być bezpieczeństwo państwa młodych, wszystkich gości i osób obsługujących. Należy zatem dobrze wykorzystać okres przygotowań i zrobić wszystko, co nakazują nowe zasady ustanowione przeciwko walce z pandemią a nawet jeszcze więcej, aby po latach wspominać ten dzień tylko z uśmiechem na ustach.

Bezpieczeństwo podczas przygotowań do wesela

Zanim dojdzie do tego wyjątkowego dnia, nowożeńcy każdą wolną chwilę spędzają na planowaniu i organizowaniu. Bardzo ważne jest, aby podczas przygotowań wykorzystać do maksimum możliwości, które oferuje nam nowoczesna technologia. Jeśli istnieje taka szansa, to zamiast umawiać się z usługodawcami na spotkania, lepiej napisać wiadomość, porozmawiać przez telefon czy nawet umówić się na wideokonferencję. Jeśli zaś nie da się uniknąć spotkania, w celu dopracowania szczegółów, to pamiętajcie o prawidłowym zakładaniu maseczek (powinny zakrywać zarówno usta jak i nos), częstej dezynfekcji rąk i zachowywaniu odpowiedniego dystansu. Gdy ktoś z obsługi nie będzie miał założonej maseczki, to nie bójcie się o to poprosić.

Bezpieczeństwo podczas ceremonii zaślubin

Następnym ważnym, ale też niebezpiecznym etapem jest sama ceremonia zaślubin. Goście zaczynają gromadzić się w umówionym miejscu i każdy z nich chciałby usiąść na tyle blisko, by widzieć wszystko dokładnie. Jako organizatorzy wesela powinniście poustawiać dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w widocznych miejscach, aby każdy z zaproszonych gości mógł z nich korzystać.

Ostatnimi czasy modny stał się trend na organizację przyjęcia ślubnego w plenerze. Jeśli planujecie swój ślub w miesiącach letnich, to może warto skorzystać z tego jakże romantycznego pomysłu? Pozwoli to na zwiększenie całej przestrzeni, a wykorzystanie krzeseł zamiast ławek sprawi, że zostanie zachowany odpowiedni dystans między uczestnikami.

Ostatnim punktem przyjęcia ślubnego jest zazwyczaj składanie życzeń zakochanym. W obecnej sytuacji najlepiej, aby młoda para w całości zrezygnowała ze zbędnego dotyku podczas składania życzeń w chwilę po ślubie. Bez wątpienia jest to jeden z bardziej wzruszających momentów całego wieczoru, ale też chwila, kiedy może dojść do zarażenia wirusem COVID wszystkich uczestników przyjęcia. Aby uniknąć najgorszego, wystarczą same życzenia i uścisk dłoni czy krótkie objęcie. Niech tego dnia para młoda obdarowuje się pocałunkami.

Bezpieczeństwo podczas trwania wesela

Jak zachęca Ministerstwo Zdrowia warto, aby właściciel obiektu przeszedł się po sali i wszystkich pomieszczeniach dostępnych dla gości jeszcze przed przyjęciem i sprawdził, czy nie ma gdzieś przedmiotów typu huśtawki, poduszki czy posągi, które są często dotykane, ale już nie tak często prane bądź dezynfekowane. Warto w takiej sytuacji albo zadbać o pranie i dezynfekcję, albo po prostu o schowanie ich na czas trwania wesela. Na sali i w toaletach również powinny znaleźć się dozowniki z płynem do dezynfekcji, aby każdy z gości miał do nich bezproblemowy dostęp.

Główne zasady bezpieczeństwa w tym wyjątkowym dniu dotyczą jednak pracy obsługi podczas wesela, usadzenia gości i strefy gastronomicznej. Bezwarunkowo wszyscy obsługujący kelnerzy powinni mieć prawidłowo założone maseczki (zakrywające nos i usta) lub przyłbice, a w razie konieczności także rękawiczki. Zgodnie z obostrzeniami, na nie więcej niż 15 osób powinien przypadać jeden kelner lub jeden zespół kelnerski, który będzie obsługiwać dany stolik do końca trwania przyjęcia. Ważne jest też, aby państwo młodzi usadzili gości w taki sposób, żeby przy jednym stole siedziały osoby z jednego gospodarstwa domowego lub tej samej rodziny. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka zarażenia, a w przypadku choroby, na kwarantannę niewielkiej tylko grupy.

Co więcej, młoda para podczas przyjęcia powinna posiadać listę gości wraz z numerami telefonów i ewentualnymi adresami zamieszkania na wypadek kontroli bądź wystąpienia zarażenia wirusem na weselu. Wskazane jest również, by osoby zaszczepione miały przy sobie unijny certyfikat cyfrowy COVID.

Jak zorganizować firmową wigilię, aby pracownicy chętnie w niej uczestniczyli? Sprawdzone porady!

Wigilia firmowa może być świetną okazją do integracji oraz polepszenia samopoczucia członków Twojego zespołu. Pracownicy bardzo cenią sobie takie imprezy – pod warunkiem, że zapewniają komfortową i przyjazną atmosferę. Dobrze zaplanowane świąteczne spotkanie wigilijne...

11 pomysłów na wigilię firmową – jak zachwycić swoich pracowników? Sprawdzone metody!

Organizacja spotkania wigilijnego w firmach stała się normą. To świetna forma integracji oraz okazja do polepszenia relacji w naszym zespole. Pracodawcy odkryli drzemiący w takich eventach potencjał – żeby jednak w pełni go wykorzystać, warto wdrożyć kilka pomocnych...

Pomysł na imprezę firmową – zaskocz swoich pracowników niezapomnianym spotkaniem integracyjnym!

Nowoczesny pracodawca kładzie szczególny nacisk na dobre relacje w swojej grupie oraz na wizerunek swojej marki. Jednym ze sposobów na wzmocnienie więzi między pracownikami, jest organizacja eventów firmowych. Pomysły na imprezę integracyjną mogą być niezwykle...

Sprawdź, dlaczego impreza firmowa jest idealnym sposobem na integrację zespołu!

Doskonale przygotowane firmowe imprezy integracyjne to nie tylko dobra zabawa – tak naprawdę niosą za sobą szereg korzyści. Dzięki takim eventom pracownicy integrują się, mają szansę na szczere rozmowy i nawiązanie bliższych relacji. Odpowiednio dobrane zabawy i...

Jak wygląda organizacja imprez firmowych? Sprawdź, jak przygotować niezapomniane spotkanie!

Organizacja imprez integracyjnych to doskonała okazja do pogłębienia wzajemnych relacji i komunikacji wśród pracowników. Zgrany team to klucz do sukcesu każdej firmy. Warto zatem wdrażać kroki umożliwiające lepsze poznanie się, ale również chwilowe oderwanie się od...

0 komentarzy