Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci? Sprawdzone porady na karnawałowe szaleństwo dla najmłodszych

sty 28, 2022 | Poradnik | 0 komentarzy

Karnawał to czas radości i zabawy zarówno dla dorosłych jak i tych najmłodszych. Niezwykle popularne w tym okresie są bale karnawałowe, na których nie brakuje jedzenia, muzyki i dobrej zabawy. Jak i kiedy przygotować przyjęcie dla dzieci, aby zdążyć ze wszystkim na czas?

Okres karnawału przepełnia unosząca się w powietrzu magia. Jego zwieńczeniem jest zazwyczaj bal karnawałowy, na którym dzieją się rzeczy nieprawdopodobne. Dzieci przeistaczają się w postacie z bajek – dziewczynki stają się mądrymi i uroczymi księżniczkami, a chłopcy przybierają postać honorowych i dzielnych rycerzy. Tego rodzaju bale są jednymi z większych atrakcji w roku kalendarzowym młodego człowieka. Z tego powodu warto dla jego szczerego uśmiechu poświęcić dłuższą chwilę i zorganizować niezapomnianą zabawę karnawałową. Kiedy rozpocząć przygotowania? O czym trzeba niezwłocznie pamiętać? Zapraszamy do lektury!

Bal karnawałowy – o czym warto pamiętać?

Wymarzony bal karnawałowy składa się z wielu ważnych i czasochłonnych czynników, dlatego warto rozpocząć przygotowania około 2-3 tygodnie wcześniej. Dzięki temu zdążysz ze wszystkim na spokojnie, a być może niektórzy rodzice zechcą się wesprzeć w tym pięknym przedsięwzięciu. O czym należy pamiętać organizując bal?

Miejsce i czas balu

W wielu szkołach lub przedszkolach organizowany jest bal dla wszystkich uczniów i ich rodziców. Jeśli w Twojej placówce edukacyjnej taka atrakcja nie jest znana, możesz przy najbliższej okazji zaproponować, że chętnie pomożesz w przygotowaniach. Prywatnie dobrym miejscem na przyjęcie poza domem jest sala do wynajęcia, sala zabaw albo restauracja przyjazna dzieciom. Możesz też imprezkę zorganizować w swoim własnym domu.

Bal powinien odbywać się okresie karnawału, który przypada od dnia Trzech Króli (6 stycznia) aż do Środy Popielcowej (data ruchoma). Musisz zatem przygotować wszystko w pierwszych miesiącach nowego roku. Zanim ustalisz dokładną datę zabawy karnawałowej, porozmawiaj z rodzicami innych dzieci i ustalcie dogodny dla wszystkich termin. Dzięki temu istnieje szansa, że każde dziecko będzie obecne. Pamiętaj, że moc atrakcji będzie na tyle angażująca, że wystarczy, aby przyjęcie trwało około 3-4 godziny i skończyło się najpóźniej o 18-19.

Temat przyjęcia karnawałowego

Sam bal będzie wzbudzał wiele emocji, ale będzie znacznie ciekawiej, kiedy zaplanujesz wraz z dzieckiem temat przewodni. Może to być Karnawał Wenecki, Kosmiczna Przestrzeń albo Podwodny Świat. Ewentualnym motywem przewodnim balu może też być zabawa z czasem – przeszłość lub przyszłość. Przygotujcie charakterystyczne atrybuty np. gwiazdki albo ryby i wykorzystajcie ten motyw wszędzie, gdzie tylko się da: na zaproszeniach, na dekoracjach, na strojach karnawałowych. Możecie zrobić tematyczne, wyśmienite przekąski, np. drożdżowe ośmiornice z serem oprószone cukrem pudrem i brokatem. Temat przewodni balu to gwarancja wyśmienitej zabawy!

Co to jest odwrócony bal karnawałowy?

Jeśli na pomysł przygotowania balu karnawałowego wpadłeś zbyt późno i martwisz się, że rodzice pozostałych dzieci nie zdążą z przygotowaniem strojów tematycznych, to możesz zrobić odwrócony bal karnawałowy. Na czym to polega? Niech wszystkie dzieci przyjdą w swoich zwykłych strojach, a jakiekolwiek przebieranki będą już w Twojej gestii. Możesz przygotować wielką skrzynię lub ozdobiony karton z różnymi dodatkami z motywu: kapeluszami, okularami, szalami, piórami, cylindrami, opaskami, maskami i wszystkimi innymi niezbędnymi rekwizytami, które przydadzą się tego popołudnia księżniczkom, syrenkom, rycerzom i piratom. Niech każdy wybierze rekwizyt dla siebie, a z odrobioną farb do malowania twarzy i wyobraźni przeniesiecie się wszyscy do zaczarowanej krainy.

Zaproszenia dla gości i dekoracje

Podczas przygotowań bardzo ważne, aby stworzyć niepowtarzalny nastrój. W tym celu przygotuj niezbędne ozdoby, dzięki którym zmienisz pomieszczenie balu nie do poznania. Pamiętaj, aby wzorować się na wybranym motywie przewodnim. Możesz zasłonić rolety, wypożyczyć kulę dyskotekową, przymocować do ściany gwiazdy lub ryby zrobione ze srebrnej folii kuchennej. Wykorzystaj kolorowe serpentyny i rozmaite tkaniny. Podczas ozdabiania możesz puścić wodze fantazji!

Pamiętaj, żeby kupić lub zrobić samemu zaproszeń dla wszystkich gości. Niech one też oddają całym swoim wyglądem wymyślony motyw. Dziecko powinno rozdać zaproszenia odpowiednio wcześniej, aby każdy z rodziców miał czas na przygotowanie wymarzonego stroju karnawałowego.

Upominki na pożegnanie

Po zakończeniu zabawy dobrze by było, by dzieci oprócz cudownych wspomnień otrzymały też drobne upominki. Dzięki temu pozostaną w radosnym nastroju przez długi czas, a Ty zyskasz pewność, że z pewnością nie ominą żadnego następnego przyjęcia. Co możesz podarować? Mogą to być własnoręcznie robione ciasteczka lub czekoladki, balony czy słodkie lizaki z motywem lub kolorem przewodnim. Możesz też podczas zabaw robić zdjęcia lub stworzyć do tego specjalną ściankę, a po wywołaniu fotografii możesz je rozdać rodzicom dzieci.

Zabawy karnawałowe – jakie wybrać?

Dzieci karnawał kochają, chociażby z tego powodu, że jest pełen atrakcji i radości. Z tego powodu podczas przyjęcia nie może zabraknąć gier. Poniższe pomysły możesz też wykorzystać w późniejszym czasie podczas zabawy urodzinowej. Pamiętaj, że należy przygotować wcześniej nie tylko pomysły, ale też wszystkie niezbędne rekwizyty, upominki czy podkłady muzyczne. Chcesz przecież uniknąć sytuacji, w której znudzeni goście zaczną na własną rękę wypełniać swój czas i szukać interesujących zajęć. Z jakiej zabawy karnawałowej dzieci ucieszą się najbardziej?

 • Śpiące królewny i śpiący rycerze

Podczas karnawału dobrze jest wykorzystać muzykę, taniec i różnego rodzaju aktywność fizyczną. Zabawa polega na tym, że dzieci tańczą w rytm muzyki, a kiedy muzyka się zatrzyma, dziewczynki muszą zastygnąć w pozycji księżniczek. Zadaniem chłopców jest sprawić, aby dziewczynki się poruszyły. Można w tym celu wykorzystać śmieszne miny i wygłupy. Po dłuższej chwili ponownie włączamy muzykę i następuje zmiana, chłopcy muszą zastygnąć w pozycji typowej dla rycerzy. Warto dla urozmaicenia emocji wprowadzić zamianę, żeby dziewczynki zastygały w pozycji rycerzy, a chłopcy w pozycji księżniczek. Na pewno będzie dużo radości!

 • Maska karnawałowa

Bal karnawałowy wszystkim kojarzy się z maskaradą i tajemniczością. Temu też służą stroje, by choć na jeden dzień wcielić się w kogoś innego. Przygotuj odpowiednią ilość bloku technicznego lub innego papieru oraz różne dodatki i dekoracje: brokat, piórka, gumki, papier kolorowy, wstążki, koraliki, sznureczki, kolorowe pisaki, cyrkonie i wszystko, co Ci tylko przyjdzie do głowy. Po zakończonych warsztatach możecie zatańczyć wspólny taniec. Piękne i kolorowe maski karnawałowe będą nie tylko świetną zabawą podczas imprezy, ale też pamiątką na długi czas.

 • Ukryte skarby

Zanim przyjdą zaproszeni goście, porozkładaj po całej sali skarby – mogą to być cukierki, mandarynki lub cokolwiek innego. Pochowaj je w miejsca łatwo i trudnodostępne. Dzięki temu każde z dzieci będzie miało możliwość coś znaleźć. Ważne jest, abyś policzył, ile skarbów zostało ukrytych. Ułatwi to późniejsze znajdywanie. Zadaniem dzieci będzie odszukanie wszystkich słodkości.

 • Poszukiwacze skarbów

Następna zabawa również polega na odnajdywaniu skarbów, ale dzieci współpracują ze sobą, a nie działają w pojedynkę. W tym przypadku musisz zaplanować wszystko kilka dni wcześniej: przygotować mapę skarbów, narysować wskazówki i w końcu bardzo dobrze ukryć skarb. Nagrodą może być pudełeczko wypełnione biżuterią albo łakociami. Po takiej dawce adrenaliny poszukiwacze skarbów na pewno zgłodnieją.

Konkursy z nagrodami

Konkursy to połączenie dobrej zabawy, adrenaliny i oczywiście nagród, choć w niektórych przypadkach same emocje i możliwość zwycięstwa są bardziej motywujące niż upominki. Jakie konkursy można zorganizować podczas balu karnawałowego?

 • Hawajskie limbo

Jednym z ciekawszych pomysłów na karnawałowy konkurs jest zabawa, którą na pewno wszyscy dobrze znają. Hawajskie limbo to przechodzenie pod tyczką do dźwięków muzyki, najlepiej klimatycznej. Z każdą rundą lina powinna być coraz niżej opuszczana Osoba, która przejdzie najniżej ze wszystkich wygrywa pojedynek.

 • Taniec z balonem

Dzieci muszą dobrać się w pary do tańca, a między ich brzuszkami należy umieścić nadmuchany balon. Dzieci tańczą razem z balonem i nie mogą dotykać go rękoma. Wygrywa ta para, która najdłużej będzie tańczyć.

 • Tor przeszkód

Dobra zabawa połączona z aktywnością fizyczną sprawdzi się doskonale. Przygotuj ciekawy tor przeszkód: chodzenie po linie, czołganie się pod stołem lub zeskakiwanie z krzesła. Osoba, która wykona poprawnie wszystkie zadania w jak najkrótszym czasie zasługuje na nagrodę.

 • Brakujące krzesło

Popularna zabawa wesela sprawdzi się również na balu karnawałowym. W kręgu należy ustawić taką ilość krzeseł, aby starczyło dla każdego dziecka. Następnie włączana jest muzyka, do której rytmu poruszają się dzieci. W tym czasie należy zabrać jedno krzesło, a po chwili zatrzymać melodię. To dziecko, które nie zdąży usiąść na krześle odpada.

Pyszne przekąski na wymarzony bal karnawałowy

Jedzenie na przejęciach jest zazwyczaj jedną z głównych atrakcji, dlatego nie możesz pominąć przekąsek podczas organizacji balu karnawałowego. Oprócz typowych chipsów i cukierków zachęcamy do wykorzystania poniższych przepisów, które z pewnością zasmakują wszystkim dzieciom. Są to wyśmienite przekąski pełne witamin i niezbędnej energii.

 • Małe frittaty z serem, szynką i warzywami

Przygotuj kilka jajek, mleko i szczypiorek. Ubij wszystko na płynną masę. Do papierowych pilotek od muffinek włóż małe kawałki żółtego sera, szynki i ulubionych warzyw (groszek, kukurydzę, oliwki, pomidory, paprykę) i zalej otrzymaną masą. Piecz do upieczenia w temperaturze 180 stopni.

 • Minipizze

Przygotuj ciasto drożdżowe na pizzę i zrób małe krążki o średnicy nie większej niż 5-10 cm. Posmaruj sosem pomidorowym i nałóż różne, ulubione składniki dzieci – ser, szynkę, paprykę, pieczarki, oliwki, kukurydzę, ananas i wiele innych. Zapiecz w temperaturze 200 stopni. Takie przekąski na pewno uszczęśliwią dzieciaki.

 • Nietypowe ciasteczka

Kto powiedział, że słodycze muszą być niezdrowe? Przygotuj banany, marchewkę, płatki owsiane, jaja, mąkę, suszoną żurawinę i odrobinę posiekanej czekolady. Zblenduj 2 banany, a w osobnej misce ubij 2 jajka. Połącz całość z resztą składników: ze startą jedną marchewką (na drobnych oczkach), pokrojoną żurawiną, 70g mąki i 70g płatków owsianych oraz czekoladą. Po dokładnym wymieszaniu nakładaj po łyżce na papierze do pieczenia, po czym piecz w temperaturze 180 stopni przez około 15-20 minut.

 • Sałatka owocowa

Owoce mają dużo witamin, dlatego warto podawać je dzieciom przy każdej możliwej okazji. Przygotuj pyszną sałatkę owocową lub stwórz małe koreczki z ulubionych owoców. Dzieci na pewno nie pogardzą taką przekąską.

 • Warzywne chipsy

Warzywa umyj i pokrój w cienkie plasterki, obtocz w oleju i ziołach prowansalskich. Wyłóż na papierze do pieczenia i włóż do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni. Piecz przez około godzinę. Po upieczeniu odsącz za pomocą ręcznika papierowego z nadmiaru tłuszczu.

Rozrywka dla dzieci – domowy bal karnawałowy

Jeśli pragniesz zorganizować niezapomniany bal karnawałowy dla dzieci to pamiętaj, że nie musisz wynajmować w tym celu sali zabaw. Możesz przygotować go bez trudu również w swoim domu. Na początku ustal, w jakich pomieszczeniach będą odbywać się zabawy karnawałowe i gdzie będzie poczęstunek. Oczyść te pokoje z drogocennych przedmiotów i pochowaj wszystko to, co może się zepsuć, potłuc lub pobrudzić (mowa tu chociażby o dywanie). Meble porozsuwaj najdalej jak się da i gotowe! W przypadku balu organizowanego w domu możesz również stosować się do wszystkich powyższych wskazówek. Pamiętaj o zaproszeniach, dekoracjach, atrakcjach, przekąskach i muzyce. To nie może się nie udać! 😉

Jak zorganizować firmową wigilię, aby pracownicy chętnie w niej uczestniczyli? Sprawdzone porady!

Wigilia firmowa może być świetną okazją do integracji oraz polepszenia samopoczucia członków Twojego zespołu. Pracownicy bardzo cenią sobie takie imprezy – pod warunkiem, że zapewniają komfortową i przyjazną atmosferę. Dobrze zaplanowane świąteczne spotkanie wigilijne...

11 pomysłów na wigilię firmową – jak zachwycić swoich pracowników? Sprawdzone metody!

Organizacja spotkania wigilijnego w firmach stała się normą. To świetna forma integracji oraz okazja do polepszenia relacji w naszym zespole. Pracodawcy odkryli drzemiący w takich eventach potencjał – żeby jednak w pełni go wykorzystać, warto wdrożyć kilka pomocnych...

Pomysł na imprezę firmową – zaskocz swoich pracowników niezapomnianym spotkaniem integracyjnym!

Nowoczesny pracodawca kładzie szczególny nacisk na dobre relacje w swojej grupie oraz na wizerunek swojej marki. Jednym ze sposobów na wzmocnienie więzi między pracownikami, jest organizacja eventów firmowych. Pomysły na imprezę integracyjną mogą być niezwykle...

Sprawdź, dlaczego impreza firmowa jest idealnym sposobem na integrację zespołu!

Doskonale przygotowane firmowe imprezy integracyjne to nie tylko dobra zabawa – tak naprawdę niosą za sobą szereg korzyści. Dzięki takim eventom pracownicy integrują się, mają szansę na szczere rozmowy i nawiązanie bliższych relacji. Odpowiednio dobrane zabawy i...

Jak wygląda organizacja imprez firmowych? Sprawdź, jak przygotować niezapomniane spotkanie!

Organizacja imprez integracyjnych to doskonała okazja do pogłębienia wzajemnych relacji i komunikacji wśród pracowników. Zgrany team to klucz do sukcesu każdej firmy. Warto zatem wdrażać kroki umożliwiające lepsze poznanie się, ale również chwilowe oderwanie się od...

0 komentarzy